Przejdź do treści
Goethe-Kino: Giraffe
Data/Czas: 25/01/2024 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Goethe-Institut Krakau | Podgórska 34 | Kraków

Goethe-Institut Krakau: W związku z budową tunelu łączącego Danię i Niemcy, młoda etnolożka z Berlina – Dara – jedzie w rodzinne strony, na duńską wyspę Lolland. Chce udokumentować, jak zakrojony na szeroką skalę projekt zmieni życie miejscowych. Wśród nich są Birte i Leif, którzy muszą opuścić swój dom, dziedziczony z pokolenia na pokolenie. Życie Agnes jest odzwierciedlone w jej pamiętnikach, pamiątkach i na ścianach domu, który zostanie zburzony. Równolegle toczy się historia młodego Polaka Lucka i jego polskich kolegów, którzy pracują na budowie.


„Anna Sofie Hartmann splata w swoim filmie luźną sieć historii, obrazów i głosów. Poruszają się one w szeroko zakrojonym związku gospodarki, migracji zarobkowej i utraty świata życia. Chociaż obrazy są precyzyjne, podkreślając wzajemne współoddziaływanie ciał i przestrzeni, nastroju i światła, to ton filmu jest nieokreślony, niejasny, zawsze nieco ‘pomiędzy’ – także pomiędzy dokumentem, dramatem fabularnym i eseistyczną obserwacją.” [Film-Dienst]
„Dla mnie Lolland jest mikrokosmosem zmian i warunków świata postindustrialnego: tak, jak w wielu innych, wcześniej przeważnie wiejskich, obszarach świata zachodniego, możliwości zatrudnienia stają się tutaj coraz bardziej ograniczone, a to prowadzi do wyludnienia i rozpadu ściśle powiązanych społeczności. Prowadzi to do pytania: jeśli nie mogę pozostać tam, skąd pochodzę, to gdzie jest moje miejsce?” [Anna Sofie Hartmann]
Wyróżnienia:
Nagroda FIPRESCI na Viennale w Wiedniu (2019), Nagroda za najlepszy film fabularny na festiwalu Achtung Berlin (2020), Nagroda Niemieckiej Krytyki Filmowej za najlepszy film fabularny (2020).
Film pokażemy w oryginalnym języku (głównie duńskim) i z polskimi napisami.
Wstęp filmoznawczy przygotuje Ewa Fiuk.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.