Przejdź do treści
Goethe-Kino: Curveball. Wir machen die Wahrheit.
Data/Czas: 30/06/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Goethe-Institut Krakau | Rynek Główny 20 | Kraków

Goethe-Institut Krakau: CURVEBALL opowiada groteskową, momentami wręcz surrealistyczną, aczkolwiek prawdziwą historię rozpoczęcia wojny w Iraku w oparciu o fałszywe dane wywiadowcze i zaangażowanie niemieckiego rządu i niemieckich służb specjalnych. Ekspert od broni biologicznej Wolf z niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej BND ma obsesję na punkcie tego, że mimo inspekcji ONZ w Iraku nadal produkowany jest wąglik.

Po powrocie do domu w Niemczech jego przełożony Schatz przydziela go do prowadzenia sprawy irackiego azylanta Rafida Alwana. Alwan twierdzi, że pracował jako inżynier w tajnym programie broni biologicznej Saddama Husajna. To rzadki triumf dla tajnych służb, które nie są rozpieszczane sukcesami: wreszcie mają informację, która stawia je o krok przed CIA. Brakuje im jednak dowodu. Poszukiwanie go okazuje się trudne, ponieważ zaangażowani w operację wywiadowczą “Curveball” doskonale zdają sobie sprawę ze swojej wartości dla agencji. Tymczasem ich odkrycia służą wielu różnym interesom. CIA, rząd niemiecki – wszyscy próbują wykorzystać tę niesamowitą historię do własnych celów. W ten sposób, kawałek po kawałku, zmyślona historia staje się rzeczywistością, a kłamstwo prawdą. Prawdą, która uruchamia łańcuch wydarzeń na zawsze zmieniający światowy krajobraz polityczny.

Wprowadzenie do filmu przygotowuje filmoznawczyni Ewa Fiuk.
Film pokażemy w oryginale, z niemieckimi napisami.

Goethe-Institut Krakau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.