Przejdź do treści
Go West? Szanse i wyzwania migracji zarobkowej między Niemcami, Polską i Ukrainą
Data/Czas: 09/11/2021 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja im. F. Eberta zapraszają do udziału w debacie online, której temat brzmi „Go West? Szanse i wyzwania migracji zarobkowej między Niemcami, Polską i Ukrainą“. Długoletnim doświadczeniem Polski jest bycie krajem, z którego emigruje się na zachód w poszukiwaniu lepszego życia. Przykładem takiej destynacji są Niemcy. Jednak w ostatnich latach charakter Polski się zmienia, a niedawno opublikowane statystyki pokazują, że staliśmy się krajem przyjmującym imigrantki i imigrantów. Nie zmienia się jedynie kierunek migracji, nadal poruszamy się zgodnie z zasadą „Go West”.

Podczas debaty chcemy przedyskutować te zmiany, a także przyjrzeć się szansom i wyzwaniom związanym z migracją zarobkową pomiędzy Niemcami, Polską i Ukrainą. Chcemy także zastanowić się, czy jako Polska możemy skorzystać z doświadczeń krajów przyjmujących migrantki i migrantów o wiele dłużej i budować warunki jak najbardziej przyjazne dla osób migrujących.
Zaproszenie do udziału w debacie przyjęły następujące osoby:
Dr Kamila Schöll-Mazurek, badaczka, trenerka, menedżerka projektów i wykładowczyni
w Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce, Uniwersytet Europejski Viadrina,
Dr Olena Babakova, historyczka, dziennikarka, badaczka procesów migracyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, wykładowczyni Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Dr hab. Paweł Kaczmarczyk, badacz, prof. UW, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.
Moderatorką debaty będzie Agnieszka Lichnerowicz, dziennikarka radia Tok.fm.
Debata będzie prowadzona za pomocą platformy zoom oraz transmitowana na portalu Facebook. Więcej informacji (pod linkiem)

Dzięki wsparciu tłumaczy symultanicznych można będzie obejrzeć debatę w języku polskim na FB Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz w języku niemieckim na FB Fundacji im. F. Eberta.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.