Przejdź do treści
Głosowanie przez internet. Wyzwania, ryzyka, korzyści
Data/Czas: 11/06/2024 | 12:00-14:00
Lokalizacja: | |

Fundacja Batorego: Obserwujemy w ostatnim czasie kolejną falę postulatów wprowadzenia głosowania przez Internet w Polsce. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że zwiększyłoby to frekwencję i spowodowałoby większe oszczędności w organizacji dnia głosowania. Przekonują, że już teraz Polki i Polacy często korzystają z technologii, np. zarządzają swoimi pieniędzmi korzystając z bankowości elektronicznej. Przeciwnicy podkreślają z kolei, że nie ma dowodów na to, by głosowanie przez Internet zwiększało udział obywateli w wyborach, a technologie nie pozwalają jeszcze na oddanie głosu w sposób bezpieczny i jednocześnie zapewniający tajność głosowania.


Kwestią dla nas podstawową jest to, czy proponowane rozwiązania budują zaufanie do wyborów – najważniejszego przejawu aktywności suwerena w każdym demokratycznych kraju? Czy wręcz przeciwnie, w dobie zmasowanych cyberataków i wojny hybrydowej, mającej na celu podkopanie zaufania do demokracji, głosowanie internetowe stanie się kolejnym polem polaryzacji i braku wiary w uczciwość procesu wyborczego?

Istotne jest zrozumienie, czy głosowanie internetowe rzeczywiście może być narzędziem zwiększającym frekwencję i umacniającym gwarancję powszechnych i równych wyborów. Niezwykle istotne jest również ustalenie, czy faktycznie istnieją bezpieczne metody takiej formy głosowania. Czy jest możliwe zakłócenie przebiegu wyborów lub wpłynięcie na jego rezultat przez państwa autorytarne i czy obywatele i obywatelki mogą być pewni, że oddany przez nich głos jest tajny?
O wprowadzenie do seminarium poprosiliśmy profesor dr hab. Magdalenę Musiał – Karg z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Macieja Broniarza z Uniwersytetu Warszawskiego. Są oni autorami opracowań poświęconych głosowaniu internetowemu z perspektywy politologiczno-prawnej oraz cyberbezpieczeństwa, które opublikujemy w poniedziałek 10 czerwca.
Udział w dyskusji potwierdzili:
🔹 Kamil Basaj (Prezes Fundacji INFO OPS Polska),
🔹 Michał Boni (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny),
🔹 Michał Gramatyka (poseł na Sejm RP, Polska 2050),
🔹 Michał Leśniak (Komitet Obrony Demokracji),
🔹 Zofia Lutkiewicz (Prezeska Fundacji Odpowiedzialna Polityka),
🔹 Sylwester Oracz (Fundacja Odpowiedzialna Polityka),
🔹 Filip Pazderski (Instytut Spraw Publicznych),
🔹 Róża Rzeplińska (Prezeska Stowarzyszenia 61, MamPrawoWiedziec.pl),
🔹 Mariusz Witczak (poseł na Sejm RP, Koalicja Obywatelska).
🔸 Prowadzenie: Krzysztof Izdebski, Fundacja im. Stefana Batorego.
Transmisja na żywo tłumaczona na polski język migowy #PJM będzie dostępna na profilu Fundacji Batorego na Facebooku oraz na naszym kanale YouTube.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.