Przejdź do treści
Geopolityka cyberbezpieczeństwa – co oznacza dla Europy i Japonii?
Data/Czas: 05/02/2021 | 09:00-10:00
Lokalizacja: | |

ECFR Warsaw: Zapraszamy na debatę o cyberbezpieczeństwie i współpracy UE-Japonia. Debata odbędzie się online z tłumaczeniem symultanicznym. Cyberbezpieczeństwo nie jest już problemem jedynie technicznym, ale stało się narzędziem władzy w rywalizacji geopolitycznej. Wspierani przez państwa hakerzy zagrażają systemom infrastruktury krytycznej, wpływają na wybory poprzez kampanie dezinformacji i wykradają wrażliwe dane osób, firm oraz rządów. Zarazem cyfryzacja nieuchronnie uzależnia świat od wolnego przepływu danych, co czyni ochronę bezpieczeństwa i praworządność — przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności i konkurencyjności — kluczowym zadaniem. Te procesy unaoczniają potrzebę wspólnej, globalnej reakcji ze strony partnerów o podobnych wartościach i stanowiskach w celu budowy bezpiecznej i zaufanej cyberprzestrzeni.

Tworząc największą na świecie przestrzeń bezpiecznego przepływu danych, UE i Japonia udowodniły mocne wzajemne zaufanie w kwestii systemów prawnych i ochronnych. Wspólne z umowami o partnerstwie gospodarczym (EPA) i strategicznym (SPA) pokazuje to, że ci dwaj gracze są gotowy wspólnie działać, przystosowując się do nowych realiów i wzmacniając liberalny porządek międzynarodowy dzięki swoim inicjatywom. Takie partnerstwo buduje środowisko korzystne zarówno dla UE, jak i dla Japonii, które pozwala rozszerzyć współpracę na nowe obszary, takie jak nowe technologie i cyberbezpieczeństwo. W jaki sposób Japonia i Europa — a Polska w szczególności — odpowiadają na zagrożenia cyberbezpieczeństwa? Jak mogą wzmocnić współpracę i wzajemne zrozumienie, w tym jako demokratycznych partnerów o podobnych poglądach? W jaki sposób nowa administracja Bidena w USA wpisuje się w te działania?

ECFR Warsaw

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.