Przejdź do treści
GDAŃSK ’83 | FESTIWAL, KTÓRY SIĘ NIE ODBYŁ
Data/Czas: 07/09/2023 - 10/09/2023 | 18:00-22:00
Lokalizacja: Kino Iluzjon | Narbutta 50a | Warszawa

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Ninateka i Kino Iluzjon: Serdecznie zapraszamy do kina „Iluzjon” na Przegląd Gdańsk’83. Pokażemy najlepsze filmy spośród tych, które mogły zakwalifikować się do Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1983 roku, gdyby taki się odbył. Niestety oba festiwale – w 1982 (po latach zorganizowany przez nas w zeszłym roku w Iluzjonie) i w 1983 – nie odbyły się z powodów politycznych. Trwał stan wojenny. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych wznowiono dopiero w 1984 roku. Spośród 25 filmów, które miały kolaudacje w okresie od 15 września 1982 do 15 września 1983 – wybraliśmy dwanaście naszym zdaniem najciekawszych obrazów i te pokażemy w ciągu czterech dni, od 7 do 10 września.


Temat przemilczanej historii i jej prawdziwego oblicza podejmują takie filmy jak „Matka Królów” Janusza Zaorskiego, zatrzymana przez cenzurę, prawdopodobnie najlepszy film reżysera, z plejadą świetnych aktorów: Magdą Teresą Wójcik i Zbigniewem Zapasiewiczem, Bogusławem Lindą, Adamem Ferencym i Joanną Szczepkowską. Zaprezentujemy także „Kartkę z podróży” debiut Waldemara Dzikiego z Władysławem Kowalskim, opowiadający o technikach przetrwania w żydowskim getcie i „Fort 13” Grzegorza Królikiewicza, z Leonem Niemczykiem, Januszem Krawczykiem i Grażyną Szapołowską, rozgrywany podczas I wojny światowej, kiedy to w podziemiach twierdzy przemyskiej zasypani zostają dwaj rosyjscy oficerowie.
O współczesnej Polsce opowiadają: „Wielki Szu” Sylwestra Chęcińskiego z Janem Nowickim i Dorotą Pomykałą, „Karate po polsku” Wojciech Wójcika z Jerzym Trelą, Michałem Aniołem i Edwardem Żentarą, „Bluszcz” Hanki Włodarczyk z Moniką Niemczyk, Ewą Błaszczyk, Grażyną Szapołowską i Tadeuszem Hukiem czy zatrzymana przez cenzurę „Noc poślubna w biały dzień” Jerzego Gruzy, prawdziwy rarytas ze względu na prowokacyjny charakter filmu i ostrość społecznych obserwacji, z Janem Nowickim i Wiesławem Gołasem w rolach antagonistów.
Temat ukrytych pragnień i erotyki, czasem z odcieniem horroru i w historycznym kostiumie, podjęły: „Wilczyca” Marka Piestraka, ze świetną rolą Krzysztofa Jasińskiego, „Widziadło” z Romanem Wilhelmim i Marzeną Trybałą, o bohaterze który ulega kolejnym pokusom czy „Nieciekawa historia” Wojciecha Hasa z Gustawem Holoubkiem, Anną Milewską i Hanną Mikuć, ekranizacja opowiadania Czechowa o bohaterze, który się pokusom opiera.
I wreszcie dwie propozycje lżejszego kalibru: „Akademia pana Kleksa” Krzysztofa Gradowskiego z Piotrem Fronczewskim – przygodowa i muzyczna zarazem i „Synteza” Macieja Wojtyszki według jego własnej powieści, poruszająca ten sam problem, co „Seksmisja” Juliusza Machulskiego.
Każdego dnia proponujemy rozmowę o tych tematach, która stanowić będzie podsumowanie wrażeń. Wśród gości aktorzy i twórcy wymienionych filmów.
𝗛𝗔𝗥𝗠𝗢𝗡𝗢𝗚𝗥𝗔𝗠

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.