Przejdź do treści
Data/Czas: 26/06/2019 - 14/07/2019 | 13:00-13:00
Lokalizacja: | |

MULTIMEDIALNA INSTALACJA Z PIERWSZYM W POLSCE FILMEM WOLUMETRYCZNYM. „Gabinet doktora Caligari” jest nie tylko jednym z najwybitniejszych filmów niemieckich powstałych w Republiki Weimarskiej, ale także jednym z najważniejszych filmów w całej historii światowego kina. Nakręcony w 1919, miał swoją premierę w Berlinie w 1920. Film w reżyserii Roberta Wienego to ekspresjonistyczny gesamtkunstwerk, łączący w doskonały sposób film ze sztukami wizualnymi: malarstwem, grafiką, scenografią. Dekoracje zbudowane specjalnie na potrzeby filmu w atelier w Berlin-Weißensee, wykorzystujące słynne cienie malowane na płótnie, kanciasto załamane mury, wykręcone korytarze, były nie tylko scenografią, służącą zdjęciom filmowym, ale przede wszystkim instalacją artystyczną, jak dzisiaj nazwalibyśmy tego typu dzieło.

 

Mobilna instalacja filmowa zatytułowana „Gabinet” umieszczona w trzech kontenerach została przygotowana przez Goethe-Institut z okazji jubileuszu powstania Republiki Weimarskiej i 100-lecia powstania filmu „Gabinetu doktora Caligari”.
W pierwszej części gabinetu-labiryntu na ścianach pomalowanych przed dwóch polskich malarzy neoekspresjonistów: Zdzisława Nitkę i Eugeniusza Minciela znajduje się szereg monitorów z programem multimedialnych prezentacji, który powstał przy współpracy z Deutsche Kinemathek w Berlinie i wykorzystuje unikatowe materiały ze zbiorów tego muzeum. Dwa pozostałe kontenery mieszczą galerię obrazów i plakatów oraz salę kinową, gdzie kilka razy dziennie pokazywany jest odrestaurowany film Roberta Wienego ze ścieżką dźwiękową. Punktem centralnym instalacji jest film VR „Sen Cezara” wykonany pionierską na skalę światową techniką wolumetryczną z Arkadiuszem Jakubikiem i Jakubem Gierszałem w rolach głównych.

 

Kurator: Krzysztof Stanislawski
Film wolumetryczny: Volucap Studio UFA X Babelsberg
Scenografia: Zbigniew Nitka, Eugeniusz Minciel, Sylwester Ambroziak, Paweł Paciorek

Zwiedzanie instalacji:
Poniedziałek -piątek 15:00-22:00
Sobota – niedziela 13:00-22:00

Projekcje filmu „Gabinet doktora Caligari”:
Poniedziałek -piątek 16:00, 18:00, 20:00
Sobota – niedziela 14:00, 16:00, 18:00, 20:00

Film „Gabinet doktora Caligari” trwa 72 min.

Wstęp wolny

Organizator: Goethe-Institut Warschau
Miejsce: Nowy Teatr, Madalińskiego 10/16, 02-513 Warszawa
Partnerzy: Nowy Teatr, Deutsche Kinemathek Museum für Film und Fernsehen w Berlinie, Volucap, UFA X, Kampania Artystyczna
Produkcja: MODULO Sp. Z o.o. Zbigniew Łowżył
Pokazy filmu „Gabinet doktora Caligari” dzięki uprzejmości F.W Murnau-Stiftung, Wiesbaden
Wsparcie: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.