Przejdź do treści
Freiraum/ Premiera filmu: Strajk 88
Data/Czas: 27/11/2018 | 18:00-20:00
Lokalizacja: Teatr Łaźnia Nowa | Osiedle Szkolne 25 | Kraków

W 1988 roku w kombinacie metalurgicznym w Nowej Hucie został brutalnie spacyfikowany ostatni strajk w PRL-u. Był to moment zwrotny. Stało się jasne, że autorytarny system musi upaść. O jaką wolność walczyli uczestnicy i uczestniczki tamtych wydarzeń? Po 30 latach pytali ich o to studenci i studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na podstawie przeprowadzonych rozmów powstał film zrealizowany w ramach kursu “Solidarność – rozdział skończony?” w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako część europejskiego projektu o wolności – Freiraum realizowanego przez Goethe-Institut Krakau.

 

Cały projekt był okazją do wspólnych rozmów o wolności blisko 30 mieszkańców i mieszkanek Nowej Huty z pokoleniem, które dopiero wchodzi w dorosłe życie. Młodych ludzi interesował nie tylko strajk, ale motywy włączania się w działalność opozycyjną, jej formy oraz codzienne wymiary solidarności. Wolność była celem. Ale dotarcie do tego celu było możliwe dzięki solidarności z determinacją pielęgnowanej przez trudne lata 80.

 

W dzisiejszej rzeczywistości pytania o wolność są znowu bardzo aktualne. Żyjemy w świecie przemian i eurosceptycyzmu. Współczesna Europa mierzy się z wyzwaniami na wielu poziomach i poszukuje adekwatnych odpowiedzi. Goethe-Institut chce podjąć wyzwanie i dać polityce europejskiej nowe impulsy. Z tej potrzeby powstał projekt Freiraum, w który zaangażowanych jest 38 Instytutów w całej Europie. W Krakowie przyjął on formę filmu o Strajku w 1988 roku.

 

Organizatorami wydarzenia są:

Goethe-Institut Krakau
Instytut Socjologii UJ
Teatr Łaźnia Nowa

 

Film w języku polskim z angielskimi napisami.

 

Wstęp wolny.

 

Źródło: Goethe-Institut Krakau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.