Przejdź do treści
Data/Czas: 17/12/2020 | 19:00-23:00
Lokalizacja: | |

Austriackie Forum Kultury: To piękne, pogodno-melancholijne opowiadanie, coś w rodzaju literackiego testamentu Franza Kafki, jest ironicznym, lecz czułym hołdem złożonym mysiej divie Józefinie, niby to wielkiej śpiewaczce, która wszakże potrafi tylko niezbyt efektownie poświstywać. Jest to zarazem hołd dla udręczonego narodu myszy, wypiszczany przez jednego z jego anonimowych przedstawicieli. Czy Józefina jest osiową postacią mysiej kultury czy zwyczajną szarlatanką? Czy mamy tu do czynienia z przejrzystą alegorią kondycji artysty i ledwie tylko zamaskowanym portretem narodu żydowskiego czy też ów zwierzęcy kostium zakłóca te proste odczytania Elegia dla Józefiny – Franz Kafka, Śpiewaczka Józefina, czyli naród myszy. Seminarium z cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza”. Prowadzenie: Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), prof. Adam Lipszyc (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk).


Wymagana lektura: Franz Kafka, Śpiewaczka Józefina, czyli naród myszy, przeł. Roman Karst, w: tegoż, Opowieści i przypowieści, Państwowy Instytut Wydawniczy.

17.12.2020 (czw.), 19:00
ONLINE – więcej informacji na fb AFK.

Wstęp wolny
bez rejestracji
Po polsku
Partnerzy: Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Uniwersytet Muri im. Franza Kafki
Pomysł cyklu: Agnieszka Borkiewicz (Austriackie Forum Kultury)

Organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.