Przejdź do treści
Francuska misja wojskowa w Polsce. Pamiątki i fotografie ze zbiorów Ossolineum
Data/Czas: 11/03/2022 - 03/04/2022 | 00:00-23:59
Lokalizacja: Muzeum Pana Tadeusza | Rynek 6 | Wrocław

Muzeum Pana Tadeusza i Zakład Narodowy im. Ossolińskich: Ekspozycja w sali Biblioteka w Muzeum Pana Tadeusza ukazuje pamiątki i fotografie związane z historią Armii Polskiej we Francji i polsko-francuskiej współpracy wojskowej. Obiekty pochodzą ze zbiorów różnych działów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

„Francuska Misja Wojskowa w Polsce. Pamiątki i fotografie ze zbiorów Ossolineum”
wystawa czasowa
• 11 marca–3 kwietnia 2022
• kuratorzy: dr Łukasz Koniarek, dr Wiktoria Malicka

Wśród zebranych eksponatów dużą część stanowią pamiątki po Wacławie Gąsiorowskim – pisarzu i działaczu społeczno-politycznym. Są to m.in. opaska z haftowanym orłem noszona na rękawie munduru przez Gąsiorowskiego podczas pobytu w USA, złoty zegarek z dedykacją wręczony Gąsiorowskiemu za zasługi dla tworzenia Armii Polskiej we Francji, czy okładka czasopisma „Polonia”, którego Gąsiorowski był założycielem i redaktorem.
Żołnierze Armii Polskiej we Francji byli nazywani Armią Błękitną ze względu na kolor mundurów. Na wystawie prezentujemy odznaki z wizerunkami orła, które żołnierze nosili na czapkach i naramiennikach, a także rogatą czapkę szeregowego Armii Polskiej, uszytą z oryginalnego francuskiego sukna mundurowego.
Na fotografiach pokazanych na wystawie można odnaleźć ważne postaci tamtych wydarzeń – marszałka Ferdynanda Focha, Wacława Gąsiorowskiego, wojewodę lwowskiego Kazimierza Grabowskiego, Józefa Piłsudskiego, czy Romana Dmowskiego.

Od 7 do 31 marca 2022 zapraszamy do obejrzenia wystawy „Francuska misja wojskowa w Polsce. W stulecie powstania”, eksponowanej na ul. Świdnickiej we Wrocławiu.

Wystawie plenerowej towarzyszy książka „Braterstwo broni. Wsparcie wojskowe Francji dla Polski 1917–1924” autorstwa Jana Romana Potockiego, Frédérica Guelton i Małgorzaty Grąbczewskiej. Zapraszamy na spotkanie poświęcone publikacji, które odbędzie się 11 marca 2022 o godzinie 17.00 w Muzeum Pana Tadeusza.

Więcej informacji o spotkaniu: Muzeum Pana Tadeusza

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.