
Strefa WolnoSłowa: Fake newsy i teorie spiskowe? Globalna apokalipsa klimatyczna? Nowe wędrówki ludów? Trzecia, tym razem atomowa, wojna światowa? A może sztuczna inteligencja? Co jest największym współczesnym zagrożeniem? Czy to zagrożenie jest realne? Jak sobie z nim radzić – i czy w ogóle się da? Jak przetrwać w epoce chaosu i dezinformacji? O tym między innymi będziemy rozmawiać podczas pięciu spotkań w specjalnej, jesienno-zimowej’ 2023 edycji „Filozofii w ogrodzie”, którą poprowadzą Paweł Boguszewski i Tomasz Stawiszyński.
W dwudziestoosobowej, zamkniętej grupie, przyjrzymy się kolejno najważniejszym problemom współczesności, zastanowimy nad ich genezą i naturą, nauczymy się rozróżniać pomiędzy fantazjami a rzeczywistością, a także poszukamy sposobów pozwalających osłabić ich szkodliwy wpływ. Zajęcia będą miały formę seminarium/konwersatorium z elementami warsztatowymi.
Obowiązują zapisy, decyduje kolejność zgłoszenia: w.chinowska@gmail.com
TERMINY SPOTKAŃ:
8 i 22 listopada, godz. 19:00-20:30
13 i 20 grudnia, godz. 19.00-20:30
Spotykamy się w sali warsztatowej Stół Powszechny (poziom -1) w Teatrze Powszechnym.
Paweł Boguszewski – doktor biologii, neuronaukowiec, kierownik Pracowni Metod Behawioralych w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, od wielu lat zajmuje się także popularyzacją nauki.
Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, autor m.in. bestsellerowych książek „Potyczki z Freudem”, „Co robić przed końcem świata”, „Ucieczka od bezradności” i „Reguły na czas chaosu”; twórca podcastu „Skądinąd”; stały felietonista „Tygodnika Powszechnego”
Cykl Filozofia w Ogrodzie jest organizowany przez Fundację Strefa WolnoSłowa i Teatr Powszechny im. Zygmunta Hubnera w Warszawie w ramach projektu Dramaturgie Społeczne finansowanego ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Filozofia w Ogrodzie to jedno z działań w ramach projektu Re-think the challange finansowanego przez Allianz Foundation.