Przejdź do treści
Festiwal Muzykofilia. Edycja V: de architectura
Data/Czas: 10/09/2021 - 11/09/2021 | 19:00-22:00
Lokalizacja: Dwór Artusa w Toruniu | Rynek Staromiejski 6 | Toruń

IDEA: Edycja V: de architectura: Zapraszamy na piątą edycję toruńskiego Festiwalu Muzykofilia. Każdego roku, w centrum narracji naszego wydarzenia muzycznego pojawia się ważki problem społeczno-artystyczny, dotykający istoty muzyki. Architektura, rozumiana przez pryzmat muzyki w architekturze i w kontekście architektury dźwięku, to temat przewodni tegorocznej odsłony festiwalu. “De architectura” jest zagadnieniem o niezwykle szerokiej palecie znaczeniowej, które bada związki muzyki z architekturą, śledzi rolę rytmu i kompozycji w muzyce oraz szuka analogii między strukturami dźwiękowymi a architektonicznymi.


Miejsce koncertów festiwalowych – Sala Wielka toruńskiego Dworu Artusa – to jedna z najbardziej reprezentacyjnych sal koncertowych w Polsce. Paradoksalnie, jej neobarokowa stylistyka świetnie koresponduje z eksperymentalnym charakterem muzyki prezentowanej rokrocznie podczas Muzykofilii. Teatralność, kontrasty przeciwieństw, fascynacja ruchem w przestrzeni, wpływ na kształtowanie wyobraźni – łączą świat architektury i muzyki prezentowanej w ramach Festiwalu. Podobnie też tektoniczne rytmy neobaroku i takt awangardowych dźwięków charakteryzują takie same zjawiska, jak: falowanie, przyśpieszanie tempa rytmów, zachwianie ich miarowości, wielokierunkowość działania, przenikanie się i pulsowanie, wielowątkowość, zwielokrotnienie elementów, rozdrobnienie oraz nawarstwianie.

Więcej informacji: Festiwal Muzykofilia, Austriackie Forum Kultury / Österreichisches Kulturforum Warschau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.