Przejdź do treści
Exilium - wskażcie nam drogę gorzkiego wygnania
Data/Czas: 12/06/2021 - 12/07/2021 | 00:00-23:59
Lokalizacja: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów | Jakubowskiego 10 | Płock

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów i Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa: Projekt fotograficzny Marty Bogdańskiej, zrealizowany we współpracy z biurami Fundacji im. Heinricha Bölla w Bejrucie i Warszawie, stanowi próbę spojrzenia na los uchodźców i uchodźczyń przez pryzmat losu pojedynczej osoby. Fotografka odwiedziła Syryjki i Syryjczyków przebywających w Libanie, by uwiecznić to, co udało im się zabrać ze sobą w chwili ucieczki. Wystawa będzie czynna do 12 lipca 2021 w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki, im. Themersonów, w hallu Kina za Rogiem.

Gert Röhrborn – Kierownik Programu Demokracja & Prawa Człowieka:
Migracja jest rzeczywistością nas wszystkich, niezależnie od tego, w jakim miejscu mieszkamy. Powodów i czynników jest wiele: od sytuacji politycznej i konfliktów zbrojnych w różnych regionach świata, poprzez katastrofy naturalne i inne ekstremalne zjawiska spowodowane zmianą klimatu, aż po złożone procesy społeczno-ekonomiczne i zmieniające się wzorce kulturowe w ramach globalizacji. Choć liczba napływających do Europy uchodźców i migrantów w ostatnim czasie chwilowo znacząco spadła, nasz kontynent z pewnością pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc docelowych globalnej migracji.
(…) Warto więc przyjrzeć się im uważnie, bez nadmiernych obaw i w jak największym kontakcie z tą różnorodnością, którą on współtworzy.

Częścią projektu EXILIUM są też:
– spektakl, który będzie można zobaczyć w POKiS 12 czerwca o godz. 16 (wstęp wolny)
– warsztaty dla młodzieży on-line, przybliżające zrozumienie zjawiska migracji jako integralnego procesu funkcjonowania nowoczesnych, zróżnicowanych społeczeństw w kontekście globalnych zależności. Spotkania w ramach dwóch godzin lekcyjnych prowadzone są przez parę uchodźców/imigrantów Mamadou Diouf i Pawła Średzińskiego, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z uchodźstwem, historii ucieczki z ojczyzny, doświadczeniu adaptacji do warunków życia w nowym kraju, obecnym życiu i perspektywach na przyszłość.

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów i Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.