Przejdź do treści
Europejskie Dni Dziedzictwa w Barczewie
Data/Czas: 09/09/2023 - 10/09/2023 | 16:00-18:00
Lokalizacja: Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego | Mickiewicza 13 | Barczewo

Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie serdecznie zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa w Barczewie 9-10 września 2023 r. 9 września, godz. 16:00, Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie,
ul. Mickiewicza 13. SPOTKANIE AUTORSKIE Z KAZIMIERZEM BRAKONIECKIM pt. „Warmiński Budda”: poeta w środku swojego świata. Kazimierz Brakoniecki- poeta, eseista, pisarz i krytyk literacki, urodzony w 1952 r. w Barczewie. Autor licznych książek, głównie poetyckich i eseistyczno-autobiograficznych.


Ma w dorobku także tłumaczenia poezji frankofońskiej. Jest współzałożycielem „Borussii” i pierwszym redaktorem naczelnym czasopisma pod tym samym tytułem. Laureat licznych nagród za twórczość kulturalną i literacką. Okazją do spotkania w rodzinnym Barczewie jest jubileusz twórcy.

Partnerzy: Fundacja „Borussia”, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”, Goethe-Institut w Warszawie
10 września, godz. 16:00, Skarbiec Kultury Europejskiej w Barczewie, ul. Grunwaldzka 15.
OTWARCIE WYSTAWY PT. “CO ŁĄCZY BARBARĘ HULANICKĄ Z MIKOŁAJEM KOPERNIKIEM”.

W programie m.in. wystawa tkanin ze zbiorów Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny w Olsztynku, a także wspomnienia o artystce.
BARBARA HULANICKA artystka plastyk, projektantka tkanin dwuosnowowych- dwustronnych, animatorka życia artystycznego i kulturalnego. . Życiowa droga Hulanickich wiodła przez Mikołajki, Reszel i Frombork aż do Barczewa gdzie przez 30 lat prowadzili działalność kulturalną i animacyjną. Każdy etap życiowej drogi Państwa Hulanickich pozostawił trwały ślad w artystycznej spuściźnie Warmii i Mazur.
Dorobek artystyczny Hulanickiej obejmuje różnorodne techniki tkackie, a najbardziej imponująco przedstawiają się osiągnięcia w najbardziej przez artystkę lubianej technice- tkaninie podwójnej.
Co łączy Barbarę Hulanicką z Mikołajem Kopernikiem?
Barbara Hulanicka, wybitna artystka plastyk, projektantka i twórczyni tkanin artystycznych- podwójnych- dwuosnoowowych, działaczka, animatorka kultury na Warmii i Mazurach. Upowszechniała dziedzictwo kulturowe Polski. kilkadziesiąt lat Barbara Hulanicka z mężem Andrzejem żyła i tworzyła na Warmii i Mazurach, a 30 lat w Barczewie.
Mikołaj Kopernik, jeden z najbardziej fascynujących uczonych okresu renesansu, astronom, kanonik, prawnik, matematyk, lekarz i ekonomista. Znany przede wszystkim jako „twórca” teorii heliocentrycznej, która dała początek współczesnym poglądom na budowę świata.
Dwie różne postaci, dwa różne światy i różne epoki działalności. A jednak są wspólne wątki…

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.