Przejdź do treści
EUROPEJSKI DZIEŃ PAMIĘCI O SPRAWIEDLIWYCH | Ogłoszenie uhonorowanych i pokazy filmów
Data/Czas: 06/03/2022 | 16:00-17:00
Lokalizacja: | |

Dom Spotkań z Historią: Dziesięć lat temu Parlament Europejski z inicjatywy działającego we Włoszech Komitetu Światowego Ogrodu Sprawiedliwych (Gariwo) ustanowił Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Od 2014 roku tego dnia ogłaszamy nazwiska „Sprawiedliwych”. Są to osoby, które występowały w obronie godności człowieka w czasach wojen i zbrodni w XX i XXI wieku. Tytuł jest przyznawany przez Komitet Ogrodu Sprawiedliwych, który tworzą osobistości ze świata edukacji, kultury oraz przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych. W tym roku także ogłosimy nazwiska uhonorowanych, a we wrześniu posadzimy dla nich drzewka i odsłonimy kamienie upamiętniające w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych.
Tego dnia zapraszamy na pokazy dwóch filmów poświęconych osobom, które są uhonorowane w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych. Wstęp wolny.


𝟎𝟔.𝟎𝟑 | 𝐧𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐚 | 𝟏𝟔:𝟎𝟎
„𝐁𝐚𝐫𝐭𝐨𝐬𝐳𝐞𝐰𝐬𝐤𝐢. 𝐃𝐫𝐨𝐠𝐚” (𝟐𝟎𝟏𝟐)
Film w reżyserii Artura Więcka jest podróżą po życiowej drodze Władysława Bartoszewskiego — człowieka niezwykłego, który nieustannie walczył o Polskę. W obrazie znalazły się fragmenty jego wykładów i wypowiedzi osób związanych z polityką: Bronisława Komorowskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Radosława Sikorskiego, Donalda Tuska, Lecha Wałęsy czy Szewacha Weissa.
𝟎𝟔.𝟎𝟑 | 𝐧𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐚 | 𝟏𝟕:𝟑𝟎
„𝐏𝐫𝐨𝐫𝐨𝐤. 𝐊𝐬. 𝐉𝐚𝐧 𝐙𝐢𝐞𝐣𝐚” (𝟐𝟎𝟏𝟎)
Film w reżyserii Pawła Woldana to opowieść o Janie Ziei — duchownym, działaczu społecznym i publicyście. Był kapelanem w czasie wojny 1920 roku i kampanii wrześniowej 1939 roku oraz kapelanem Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, w czasie PRL działał w opozycji i był współzałożycielem Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Film tworzą fragmenty jego tekstów, archiwalne zdjęcia i wspomnienia osób, które się z nim znały.
𝐖𝐢𝐞̨𝐜𝐞𝐣 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐨 𝐖𝐚𝐫𝐬𝐳𝐚𝐰𝐬𝐤𝐢𝐦 𝐎𝐠𝐫𝐨𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐒𝐩𝐫𝐚𝐰𝐢𝐞𝐝𝐥𝐢𝐰𝐲𝐜𝐡:
www.sprawiedliwi.dsh.waw.pl
𝐎𝐫𝐠𝐚𝐧𝐢𝐳𝐚𝐭𝐨𝐫: Dom Spotkań z Historią
𝐏𝐚𝐫𝐭𝐧𝐞𝐫𝐳𝐲: Fundacja Gariwo, Muzeum Historii Żydów Polskich, Przepis na Muranów
𝐏𝐚𝐫𝐭𝐧𝐞𝐫 𝐬𝐭𝐫𝐚𝐭𝐞𝐠𝐢𝐜𝐳𝐧𝐲: Bank BNP Paribas

 

Dom Spotkań z Historią

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.