Przejdź do treści
Europatag Guben-Gubin 2022 / Dzień Europy Gubin-Guben
Data/Czas: 07/05/2022 | 11:00-11:00
Lokalizacja: | |

Komisja Europejska w Polsce: Święto solidarności nad Nysą: W sobotę, 7 maja Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Biura Parlamentu Europejskiego w Niemczech i w Polsce wraz z partnerami zapraszają na obchody Dnia Europy 2022 w polsko-niemieckim Euromieście Gubin-Guben. To transgraniczne wydarzenie stanowi szczególną okazję do podkreślenia proeuropejskiego zaangażowania obu stron, dając tym samym wyraźny sygnał na rzecz międzynarodowego porozumienia, pokoju oraz solidarności w czasie, gdy do Europy powróciła wojna. Partnerami wydarzenia są Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Biura Parlamentu Europejskiego w Niemczech i w Polsce oraz Europejski Bank Inwestycyjny, oba miasta Gubin i Guben, punkty informacji europejskiej – Europe Direct Guben i Zielona Góra, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Rząd kraju związkowego Brandenburgia oraz Landtag Brandenburgii. Patronat medialny: rozgłośnia Antenne Brandenburg, dziennik Lausitzer Rundschau oraz Gazeta Wyborcza.

sobota, 7 maja 2022
od godziny 11.00 do 22.00
w Gubinie i Guben oraz na Wyspie Teatralnej
wstęp wolny
bezpłatne przejażdżki europejskim kołem młyńskim
𝐏𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦 𝐞𝐬𝐭𝐫𝐚𝐝𝐨𝐰𝐲
Alexander Knappe (patronat medialny rozgłośni Antenne Brandenburg)
Steffen Möller w autorskim programie „Viva Europa!“
ENEJ (polska grupa folkrockowa)
ZAZULA (polsko-ukraiński zespół a capella)
𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐞𝐣𝐬𝐤𝐢𝐞 𝐤𝐨ł𝐨 𝐦ł𝐲𝐧́𝐬𝐤𝐢𝐞
W 26 gondolach mieszkańcy Gubina i Guben oraz okolic przedstawią swoje europejskie historie i odpowiedzą na pytania pasażerów o Europę i solidarność UE z Ukrainą. Przejażdżki są bezpłatne.
𝐖𝐨𝐤𝐨́ł 𝐤𝐨ł𝐚
Chór
Debaty
Orkiestra
Taniec
Akrobatyka
Pokaz laserowy
Strefa kulinarna
Stoiska informacyjne

Tematem przewodnim Dnia Europy jest solidarność z Ukrainą oraz uznanie wartości UE jako elementu łączącego ludzi i demokracje. Dzień Europy (9 maja) stanowi święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia rocznicę wygłoszenia historycznej Deklaracji Schumana, francuskiego ministra spraw zagranicznych, który w swoim przemówieniu w Paryżu w 1950 r. zaproponował nową wizję współpracy politycznej, aby w przyszłości zapobiec konfliktom w Europie. Był pomysłodawcą utworzenia ponadnarodowej instytucji europejskiej koordynującej produkcję węgla i stali. Niespełna rok później powołano taką instytucję. Propozycję Roberta Schumana uważa się za zalążek dzisiejszej Unii Europejskiej.
Z okazji Dnia Europy instytucje UE w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu, ambasady UE na całym świecie i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Państwach Członkowskich otwierają swoje drzwi dla obywateli. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego razem z partnerami zapraszają w ramach Dnia Europy 2022 na wyjątkowe święto solidarności do polsko-niemieckiego Euromiasta Gubin-Guben, które odbędzie się 7 maja.
𝐒𝐩𝐞𝐜𝐣𝐚𝐥𝐧𝐞 𝐩𝐨𝐜𝐢𝐚̨𝐠𝐢
Z okazji Dnia Europy zostaną uruchomione specjalne pociagi na trasie Zielona Góra – Guben – Zielona Góra:
Pociąg 1:
ZIELONA GÓRA GŁÓWNA (godz. 10:40) – Czerwieńsk (godz. 10:49) – Gubin (godz. 11:49) – GUBEN (godz. 11:55)
Pociąg 2:
GUBEN (godz. 12:30) – Granica Państwa (godz. 12:32) – Gubin (godz. 12:34) – Czerwieńsk (godz. 13:34) – ZIELONA GÓRA GŁÓWNA (godz. 13:43)
Pociąg 3:
ZIELONA GÓRA GŁÓWNA (godz. 16:00) – Czerwieńsk (godz. 16:09) – Gubin (godz. 17:10) – GUBEN (godz. 17:16)
Pociąg 4:
GUBEN (godz. 20:55) – Gubin (godz. 21:01) – Czerwieńsk (godz. 22:01) – ZIELONA GÓRA GŁÓWNA (godz. 22:10)

Komisja Europejska w Polsce

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.