Przejdź do treści
EUROPA Z WIDOKIEM NA PRZYSZŁOŚĆ
Data/Czas: 01/09/2021 | 10:00-19:00
Lokalizacja: Europejskie Centrum Solidarności | Plac Solidarności 1 | Gdańsk

Forum międzynarodowe EUROPA Z WIDOKIEM NA PRZYSZŁOŚĆ to spotkanie teoretyków i praktyków, ludzi różnych specjalności i doświadczeń – ekspertów, publicystów, naukowców oraz polityków – którzy diagnozują sytuację, wyznaczają nowe horyzonty i piszą scenariusze na przyszłość. W tym roku perspektywę debacie wyznaczają 82 rocznica wybuchu II wojny światowej i 30 rocznica upadku Związku Radzieckiego.

– Pandemia zmienia nas i świat. Konfrontacja z koronawirusem jest walką o życie, ale też testem dla systemów politycznych i gospodarczych. Pandemia to czas globalnego stanu wyjątkowego, który niesie zarówno zagrożenia, jak i szansę na odnowę – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. – Demokratyczne przemiany lat 1989–1991 są dziś przez autorytarną Rosję deprecjonowane. Moskwa otwarcie kwestionuje drogę sąsiadów do demokracji i niezależności od Rosji, wspiera autorytarne, populistyczne ruchy w całej Europie. Wojna we wschodniej Ukrainie jest konfliktem o całokształt ładu politycznego w Europie. Jako mieszkańcy miasta-symbolu wolności i solidarności oraz jako sąsiedzi nie możemy milczeć i być bierni. Pokój w Europie Wschodniej i dalsza demokratyzacja państw postsowieckich to również nasza odpowiedzialność. Sami nie uporamy się z tymi wyzwaniami. Potrzebne są silne sojusze z demokratycznymi państwami, wzmacniające polską niepodległość, a także zabezpieczające pokój w Europie. Czy pandemia będzie nowym czasem narodzenia wspólnoty europejskiej, czy raczej nas Europejczyków zdystansuje?
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku upamiętnia wolnościowe rewolucje w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, tłumacząc wartości solidarności i wolności na współczesny język. Forum EUROPA Z WIDOKIEM NA PRZYSZŁOŚĆ to wydarzenie cykliczne, realizowane jest od 2012 roku.
1/09/2021
/ 10.00–11.45
/ 14.00–19.30
/ Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
/ wstęp wolny + transmisja online

 

ECS

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.