Przejdź do treści
Europa bez Unii?
Data/Czas: 17/02/2022 | 16:00-18:00
Lokalizacja: | |

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego i Fundacja Batorego: Europa bez Unii? Narracje antyliberalne i eurosceptyczne w europejskim życiu społecznym i politycznym. W ostatnich latach w Europie popularność zyskały poglądy antyliberalne i eurosceptyczne. Pomimo pewnych wspólnych cech, można zaobserwować znaczne zróżnicowanie ideologiczne dyskursów eurosceptycznych i nieliberalnych – od radykalnych do umiarkowanych. Znaczne różnice w lokalnych wariantach eurosceptycyzmu i antyliberalizmu istnieją zarówno pomiędzy poszczególnymi krajami, jak i wewnątrz nich. Różne jest także znaczenie partii eurosceptycznych na poszczególnych scenach politycznych. Jednak eurosceptycy, szukając wspólnej płaszczyzny, próbują nawiązać stałą współpracę. Jednocześnie stoją przed wyzwaniem przezwyciężenia rozbieżności w fundamentalnych kwestiach.


Podczas naszej debaty chcielibyśmy omówić społeczny odbiór narracji antyliberalnych i eurosceptycznych w Europie oraz relacje między eurosceptycznymi siłami politycznymi. Szczególną uwagę zwrócimy na Włochy, Macedonię Północną, Polskę i Słowenię. Debata na temat zjawisk w tych czterech krajach pozwoli nam pokazać różnice i podobieństwa między odmianami eurosceptycyzmu i antyliberalizmu w Europie oraz wyciągnąć wnioski dla całego kontynentu.
Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Tackling Illiberal/Eurosceptic Narratives from Below” wspieranego przez unijny program „Europa dla obywateli” we współpracy z Fundacją Batorego.

Program konferencji

PL: Na profilu Fundacji Batorego na Facebooku będziemy transmitować tłumaczenie konferencji na język polski
ENG: Na profilu ECFR Warszawa na Facebooku i na kanale YouTube Fundacji Batorego będziemy transmitować spotkanie w wersji anglojęzycznej.
Zapraszamy do dyskusji.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.