Przejdź do treści
Estetyka i neofaszyzmy - dyskusja
Data/Czas: 05/11/2019 | 18:00-20:00
Lokalizacja: | |

We współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsaw (“Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”), jako część programu Roku Antyfaszystowskiego. Koncepcja Bogna Stefańska, Jakub Depczyński. Jak rozpoznać neofaszyzmy, post-faszyzmy i alt-right? Jaką estetyką się posługują? Dla wielu młodych ludzi agresywne ruchy polityczne związane ze skrajną prawicą stanowią jedyną odpowiedź na współczesne globalne problemy i wyzwania, takie jak nierówności ekonomiczne, pogarszające się warunki pracy, kryzys uchodźczy, katastrofa klimatyczna.

Estetyczna propaganda uprawiana przez ruchy neofaszystowskie często pozostaje niewidoczna dla niewtajemniczonej większości obywatelek i obywateli. Czas wyczulić zmysły na sposoby wizualnej obecności neofaszyzmów w sferze publicznej i zastanowić się, jak mogłaby wyglądać antyfaszystowska odpowiedź na falę faszyzujących treści we współczesnej kulturze wizualnej oraz jaką rolę w tej kwestii może odegrać sztuka.

 

 

Udział biorą
Inke Arns, kuratorka, dyrektorka Hartware MedienKunstVerein (HMKV), Dortmund
Maciej Piasecki, historyk sztuki, dziennikarz OKO.press, Warszawa
Volker Weiß, historyk, dziennikarz niezależny, Hamburg
prowadzenie Kaja Puto, dziennikarka, redaktorka, Krytyka Polityczna, Warszawa

 

Wiecej

Foto: John Heartfield, Gefährliche Mitesser (Niebezpieczni stołownicy), 1939, dzięki uprzejmości Johna Heartfielda oraz The Heartfield Community of Heirs

 

Goethe-Institut Warschau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.