Seminarium Wschodnio- i Zachodnioeuropejskich Miejsc Pamięci
Już po raz 16. w Krzyżowej odbywa się Seminarium Wschodnio- i Zachodnioeuropejskich Miejsc Pamięci. To cykliczne spotkanie przeznaczone jest dla specjalistów z kręgów nauki i edukacji
historyczno-politycznej. Gośćmi seminarium są historycy i współpracownicy miejsc pamięci, muzeów, centrów kształcenia, organizacji praw człowieka lub zajmujących się projektami dotyczącymi świadków historii. W tym roku do Krzyżowej przyjechało 50 uczestników z 15 krajów (Polski, Rosji, Niemiec, Norwegii, Węgier, Gruzji, Wielkiej Brytanii, Estonii, Ukrainy, Azerbejdżanu, Armenii, Litwy, Rumunii, Belgii, Chorwacji).
Tematem przewodnim tegorocznego seminarium jest historia postępu i refleksja nad tym, jakimi metodami mogą się posługiwać miejsca pamięci, aby zapobiec bezwzględnej fascynacji techniką, a związane z nią zjawiska (np. pracę przymusową lub przesiedlenie) przedstawiać z perspektywy ofiar.
Uczestnicy będą próbowali odpowiedzieć sobie m.in. na pytania o to, jak narody Europy wschodniej i zachodniej przeżywały historyczne cezury/chwile przełomu i w jaki sposób były one przedstawiane? Czy były podsycone optymizmem czy hamowane strachem przed przyszłością? Które z przełomów znalazły wejście do historyczno-politycznej świadomości? Jakie mity są utrwalone w pamięci zbiorowej?
Dominik Kretschmann, kierownik Miejsca Pamięci w Krzyżowej i koordynator Seminarium wyjaśnia:
Ideą Seminarium Miejsc Pamięci jest stworzenie forum dla wzajemnego poznania oraz wymiany wiedzy i doświadczeń. Przedstawienie epok historycznych, wydarzeń lub osób różni się w znaczący sposób w poszczególnych krajach i regionach Europy – my zapraszamy do dyskusji na temat odmiennej narodowej, a także lokalnej narracji i jej wpływu na obecne zrozumienie historii XX wieku. Mamy nadzieję, że wolna wymiana poglądów odnośnie różnych wzorców postrzegania i tendencji przez uczestników z różnych krajów przyczyni się do głębszego zrozumienia i pojednania w Europie.
Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie: www.krzyzowa.org.pl.
Organizatorami Seminarium są: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Akademia Ewangelicka w Berlinie, Federalna Fundacja ds. Badania Dyktatury SED, Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” i Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.