Przejdź do treści
Elfriede Jelinek „Pianistka” - seminarium: Modzelewska & Lipszyc
Data/Czas: 20/01/2022 | 19:00-19:00
Lokalizacja: | |

Austriackie Forum Kultury: W swojej najgłośniejszej powieści Jelinek śledzi poniekąd uporządkowane, lecz nasycone rozpaczą i perwersyjnymi pragnieniami życie Eriki Kohut, nauczycielki gry na fortepianie, która mieszka ze starzejącą się matką i wdaje się w romans z jednym ze swoich uczniów. Tnący jak brzytwa, ironiczny język i precyzyjny opis emocjonalno-seksualnego zawikłania czynią z tej książki tekst tyleż arcydzielny, co trudny do zniesienia. Podczas spotkania spróbujemy wpisać Erikę w sekwencję bohaterek Jelinek z jej wcześniejszych powieści i rozeznać się w relacjach między poszczególnymi postaciami tej książki, a także między seksualnością, muzyką a przestrzenią mieszkalną.

Seminarium z cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza”
Proces Eriki K. – Elfriede Jelinek „Pianistka”
Prowadzenie: Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), prof. Adam Lipszyc (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk)
Lektura: KONIECZNIE II, poprawione wydanie,
Elfriede Jelinek, „Pianistka”, przeł. Ryszard Turczyn, W.A.B., wyd. II poprawione, Warszawa 2004

20.01.2022 (czw.), 19:00
ON-LINE
Link do rejestracji na zoomie na fb AFK.
Wstęp bezpłatny, po zarejestrowaniu się
Po polsku
Partnerzy: Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Muri im. Franza Kafki
Pomysł i organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Cykl semianriów “Literatura austriacka i psychoanaliza” jest współfinansowany przez Sponsora głównego Austriackiego Forum Kultury w Warszawie: InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurance Group – https://www.interrisk.pl/
Foto: Elfriede Jelinek, München, 9.2004, © G. Huengsberg, CC BY-SA 3.0

Austriackie Forum Kultury

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.