Przejdź do treści
Dyskusja wokół książki Izy Chruślińskej "Sploty - o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą"
Data/Czas: 28/04/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: CUKR – Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju | Ruska 46 a | Wrocław

Kolegium Europy Wschodniej, Fundacja Ukraina oraz Koło Wrocławskie Związku Ukraińców w Polsce zapraszają na dyskusję, która odbędzie się w 76. rocznicę akcji „Wisła” masowej deportacji w 1947 r. autochtonicznej społeczności ukraińskiej, obywateli polskich na ziemiach północno-wschodniej oraz południowo-zachodniej Polski. Jakie kwestie zostaną omówione?
Akcja „Wisła” nie jest wyłącznie tragicznym wydarzeniem historycznym, jej konsekwencje dla Ukraińców z Polski trwają do nadal. Dla kilku pokoleń stanowią traumę, której większość ich polskich współobywateli nie zna i nie rozumie. Od 1989 r. wydarzenie to jest nadal poddawane politycznym manipulacjom. Oceny tej tragedii w Polsce pozostają ambiwalentne.


Czy akcja „Wisła” ma być jedynie częścią pamięci obywateli Polski narodowości ukraińskiej czy również polskiej? Na ile pamięć historyczna i Ukraińców z Polski, i z Ukrainy jest zrozumiana w polskim społeczeństwie, szczególnie dzisiaj w obliczu pełnoskalowej wojny Rosji przeciw Ukrainie? Do części tych zagadnień i pytań odnosi przedmiot dyskusji – książka „Sploty. O Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą” Izy Chruślińskiej.

W dyskusji wezmą udział:
Bogumiła Berdychowska – publicystka, specjalistka od Ukrainy i stosunków polsko-ukraińskich. Laureatka Nagrody im. Jerzego Giedroycia przyznawanej przez „Rzeczpospolitą”.
Iza Chruślińska – publicystka, od drugiej połowy lat 90, autorka książek poświęconych tematyce ukraińskiej i relacji polsko-ukraińskich wydanych w Polsce i Ukrainie, członkini ukraińskiego oddziału PEN Club.
Piotr Tyma – wieloletni lider mniejszości ukraińskiej w Polsce, prezes Związku Ukraińców w Polsce (2006–2021), historyk z wykształcenia, członek Komisji Praw Człowieka Światowego Kongresu Ukraińców oraz Komisji Wspólnej Rządu Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Prowadzić wydarzenie będzie Adam Balcer – dyrektor programowy w Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, wykładowca Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak zostać uczestnikiem? Wymagana jest poprzednia rejestracja poprzez formularz: https://forms.gle/thbWAL7foafBo9Jv8.
Na kogo czekamy? – Na wszystkich chętnych.
Cena? – Za darmo!
Wydarzenie odbędzie się w języku polskim z możliwością tłumaczenia na język ukraiński!
Serdecznie zapraszamy do rejestracji, liczba miejsc jest ograniczona!

Kolegium Europy Wschodniej

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.