Przejdź do treści
Dyskusja wokół książki Andrzeja Ledera "Rysa na tafli"
Data/Czas: 16/06/2021 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk: Zachęcamy do udziału w spotkaniu online: Straumatyzowany wiek XX – filozoficzne mechanizmy obronne. Dyskusja wokół książki Andrzeja Ledera “Rysa na tafli. Teoria w polu psychoanalitycznym”. „Rysa na Tafli” to książka, opowiadająca o przemianach idei filozoficznych XX wieku za pomocą psychoanalizy Lacana. Opowiadająca w szczególny sposób. Przyjmując bowiem, że wiek można traktować jak postać, jak strukturę podmiotową, analizuje głosy filozofów, pisarzy i poetów jako wypowiedzi osoby cierpiącej. Osoby, dla której wydarzenia początku wieku były rozrywającą traumą i która potem, do końca, próbowała to nieszczęście wypowiedzieć, a częściej – od niego się odciąć. Tkając, w rytmie mechanizmów obronnych, najbardziej wyrafinowane przesłony z myśli.


Goście: Andrzej Leder (IFiS PAN), Paulina Sosnowska (UW), Piotr Graczyk (UJ).
Prowadzenie: Marta Olesik (ISP PAN).
Organizatorzy: Pracownia Myśli Politycznej przy Zakładzie Badań Elit i Instytucji Władzy (ISP PAN), “Civitas: studia z filozofii polityki”.

Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.