Przejdź do treści
Dusza Gruzji
Data/Czas: 27/06/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Zapraszamy 27 czerwca o godz. 18:00 do MCK w Krakowie na spotkanie, które odbędzie się w związku z publikacją najnowszego numeru kwartalnika „Herito” nr 46-47: Dusza Gruzji. Korzenie gruzińskiej kultury sięgają czasów antycznych, a jednak wiemy o niej bardzo niewiele. Wydarzenie z udziałem Łukasza Galuska, Lecha Kończaka i Magdaleny Nowakowskiej pozwoli poznać bliżej twórczość wywodzących się z Gruzji artystek i artystów, poetek i poetów. Spotkanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy będzie transmitowane na profilu FB MCK.

Skąd czerpał inspiracje Niko Pirosmani – gruziński prymitywista? Czego możemy dowiedzieć się na temat historii Gruzji na podstawie losów tamtejszych artystów i artystek? Dlaczego w Tbilisi tak wiele pomników, ulic i skwerów poświęcono ludziom nauki i sztuki? Literatura i sztuka staną się punktem wyjścia do opowiedzenia o gruzińskiej tożsamości, historii i kulturze, a spotkanie pozwoli poznać i zrozumieć dziedzictwo kulturowe tego fascynującego kraju. Zapraszamy do udziału!

Lech Kończak – dyplomata i badacz Kaukazu. Szef Instytutu Polskiego w Tbilisi. Za wkład w rozwój kultury gruzińskiej i stosunków polsko-gruzińskich został odznaczony Orderem Złotego Runa i medalem św. Grzegorza Peradze.
Magdalena Nowakowska – animatorka kultury, ekspertka ds. komunikacji i tłumaczka gruzińskiej i polskiej literatury współczesnej. Pracowała jako specjalista ds. komunikacji w UNDP Georgia oraz w Ambasadzie RP w Gruzji jako ekspert ds. mediów i kultury. W latach 2003–2009 była korespondentką i współpracowniczką międzynarodowych mediów, takich jak „Gazeta Wyborcza”, BBC, Al-Jazeera i AFP.
Łukasz Galusek – dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Ekspert w dziedzinie kultury i sztuki Europy Środkowej, skupia się na związkach pomiędzy przestrzenią, pamięcią oraz tożsamością. Jest autorem ponad 150 publikacji naukowych poświęconych dziedzictwu kulturowemu Europy Środkowej, a także kwestiom pamięci i edukacji kulturalnej.

Międzynarodowe Centrum Kultury

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.