Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Lata 1919–1939 stały się dla fotografii niemieckiej czasem obfitującym w nowe fascynujące motywy i przełomowe wydarzenia polityczne. Młoda Republika zmieniała się na oczach jej obywateli, a wraz nią transformację przechodzili także oni sami. To wtedy narodził się reportaż – historia opowiedziana za pomocą obrazów i tekstu, której z pomocą przyszły techniczne innowacje, umożliwiające m.in. na zredukowanie wielkości aparatu fotograficznego i uczynienie go bardziej poręcznym.
Wykład będzie poświęcony wybranym fotografom i fotografkom dokumentującym codzienność Republiki Weimarskiej, m.in. Hannesowi M. Flachowi, Augustowi Sanderowi, Lotte Jacobi czy Friedrichowi Seidenstückerowi. Spotkanie towarzyszy wystawie „Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy”, która będzie prezentowana w Galerii MCK do 1 sierpnia 2021 r.
Wykład prowadzony będzie on-line za pośrednictwem platformy Zoom. W celu otrzymania wirtualnego zaproszenia prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: warsztaty@mck.krakow.pl.
Odpowiedzi na pytania udziela mailowo Angelika Madura.
Prowadząca: Małgorzata Jędrzejczyk – doktorantka w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich Społeczeństwo – Technologie – Środowisko. Zajmuje się edukacją kulturalną oraz pracuje jako niezależna kuratorka. Prowadzi badania nad koncepcją rzeźby i zagadnieniem otwierania się dzieła sztuki na odbiorcę w twórczości Katarzyny Kobro. Na co dzień pracuje w Oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie.