Przejdź do treści
Dobry wojak Szwejk - 100 lat młody! Czeska literatura w Polsce
Data/Czas: 15/11/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Najbardziej rozpoznawalna czeska powieść – Przygody dobrego wojaka Szwejka – obchodzi stulecie powstania, a jej autor – Jarosław Hašek – świętuje 140. urodziny. Refleksja nad fenomenem popularności czeskiej literatury i kultury w Polsce wydaje się w tych okolicznościach szczególnie konieczna i uprawniona. Zapraszamy 15 listopada o godz. 18:00 na spotkanie ,,Dobry wojak Szwejk – 100 lat młody! Czeska literatura w Polsce”.


W MCK o czeskiej literaturze i kulturze, o dynamice wzajemnych polsko-czeskich stereotypów dyskutować będą Anna Maślanka i Julia Różewicz, bohemistki, tłumaczki i wydawczynie czeskiej literatury w Polsce oraz Petr Vlček, polonista i dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie. Wydarzenie poprowadzi dr Piotr Gierowski.

Punktem wyjścia będzie dzieło Haška i jego niegdyś wielka popularność. Czy jego recepcja ewoluowała? Kto dziś czyta Haška i jakie sensy wyciąga z jego tekstów? Czy mają one wpływ na sposób postrzegania naszych południowych sąsiadów?
Spotkajmy się i porozmawiajmy w MCK! Wydarzenie będzie tłumaczone na PJM.

 

_______
Informujemy, że podczas wydarzenia mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (w tym m.in. w celu dokumentacji i informacji na stronie internetowej MCK oraz na profilach MCK na portalach Facebook i Instagram). Jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację. Zdjęcia mogą zawierać wizerunki osób biorących udział w wydarzeniu. Brak informacji przekazanej w formie pisemnej lub ustnej pracownikowi MCK przed rozpoczęciem wydarzenia jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie ze zdjęć, o których mowa powyżej.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.