Instytut Pileckiego: Dyskusja odbędzie się po niemiecku i angielsku. Od ponad roku na Białorusi obecnie panujący reżim nakłada represje na demokratyczny ruch społeczny. Masowe, pokojowe protesty przeciwko sfałszowanym wynikom wyborów prezydenckich zostały brutalnie stłumione przez siły tyrana. Aresztowano kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy często byli bici i torturowani. Prowadzonych jest 4500 postępowań karnych przeciwko oponentom politycznym. Bardzo wielu z ponad 600 więźniów politycznych już zostało skazanych na wieloletnie kary więzienia, które mogą wynosić nawet do 14 lat. Społeczeństwo obywatelskie zostało praktycznie całkowicie zniszczone.
Zakazano działalności zrzeszeniom, inicjatywom i mediom. Ich przedstawicieli zamknięto w więzieniach, zmuszono do emigracji lub do życia w ciągłej niepewności, czy nie dotkną ich kolejne aresztowania.
Co dalej z Białorusią? Jakie są możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń w następnych miesiącach czy latach? Czy sankcje nałożone przez Unię Europejską i inne państwa zaczynają przynosić efekty i jakie są ich negatywne skutki? Na czym opiera się reżim, czy ma jakieś słabe strony? Jaką strategią kieruje się demokratyczny ruch Białorusinów działający z zagranicy? Jak można pomóc ludziom na Białorusi, którzy cierpią wskutek prześladowań politycznych?
Dyskutować będą:
Valery Kavaleuski, doradca Swiatłany Cichanouskiej
Wojciech Konończuk, zastępca dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie
Astrid Sahm, niemiecka Fundacja Nauka i Polityka (SWP) / Międzynarodowe Centrum Edukacji i Spotkań (IBB) w Berlinie
Moderator: Volker Weichsel (czasopismo OSTEUROPA)