Przejdź do treści
Deutsche nasz. Spotkanie z Ewą Wanat
Data/Czas: 22/06/2018 | 18:30-20:00
Lokalizacja: Dom Norymberski w Krakowie | Skałeczna 2 | Kraków

Bohaterami książki Deutsche nasz. Reportaże berlińskie Ewy Wanat, mieszkającej w Berlinie polskiej dziennikarki, są współcześni Berlińczycy: Włodek, kiedyś polski marynarz, dzisiaj kontroler pasażerski na lotnisku, Yusuf, turecki gastarbeiter przybyły do Niemiec w latach 70. i jego założona tam rodzina, Wolfgang i Siegrun, rodzice adopcyjni dzieci z różnych stron świata, wielonarodowa grupa squotersów, nauczyciele prowadzący tzw. „Willkommensklasse” dla dzieci imigrantów, prostytutki i streetworkerki, homoseksualni uchodźcy i wszelkiego rodzaju legalni i nielegalni przybysze oraz Niemcy, często konserwatywni i sceptycznie patrzący na zmiany zachodzące w ich ojczyźnie.

 

Ten zbiór – jak we wstępie do książki pisze sama autorka – to opowieść o „różnorodności etnicznej czy religijnej, ale również o różnorodności stylów, postaw, wyborów. O rzeczywistości, w której współistnieją – nie bez zgrzytów i problemów – różne, często zupełnie do siebie nieprzystające światy. O otwartości na inność, oswajaniu obcości, poszerzaniu normy. O blaskach i cieniach różnorodności.” Ta berlińska różnorodność oraz tworzący ją ludzie, kreuje legendę i klimat jednego z najbardziej kreatywnych miast świata, które przyciąga swoją otwartością. Mimo to, również tutaj daje się wyczuć nacjonalistyczno-populistyczny trend, rozprzestrzeniający się z większym lub mniejszym sukcesem we wszystkich europejskich krajach. Czy autorka opisuje w swoich reportażach świat, „który odchodzi. A może wręcz przeciwnie – coś, co dopiero zaczyna powstawać.” To pytanie Ewa Wanat stawia sobie i swoim czytelnikom.

 

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Fortuna

 

Ewa Wanat – w latach 2003-2012 szefowa radia TOK FM. Autorka zbioru wywiadów z dziennikarzami z dwóch stron polskiej barykady „Biało-Czarna“. Współpracowała z Polskim Radiem i TVP. W 2013 roku odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP za wkład w tworzenie niezależnych mediów w Polsce. Od 2016 roku pisze cotygodniowe felietony w tygodniku „Wprost“. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą“, „Polityką“ i „Tygodnikiem Powszechnym“. Od maja 2016 roku mieszka w Berlinie.

 

Organizatorzy:
Dom Norymberski
Wydawnictwo Świat Książki
Spółdzielnia Ogniwo

 

Źródło: Dom Norymberski w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.