Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu i DHI Warschau – NIH Warszawa: Źródło wiedzy – Obciążenie – Fetysz? Nazistowska architektura na wystawie (Zeugnis – Bürde – Fetisch? NS-Architektur ausstellen). Planowanie i budowanie w nazistowskich Niemczech było jednym z kluczowych narzędzi sprawowania władzy.
Tworzenie wystaw na ten temat wiąże się zatem z koniecznością prezentacji szerokiego kontekstu tzw. III Rzeszy i II wojny światowej, a zarazem staje się szczególnego rodzaju wyzwaniem. Wystawa „Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką” jest dobrą okazją do przedyskutowania aktualnych strategii i pomysłów kuratorskich oraz zadania nowych pytań. W debacie wezmą udział osoby zajmujące się aktualnie tworzeniem wystaw na temat architektury oraz ekspozycji historycznych z Polski, Niemiec i Austrii. Spotkanie w języku polskim i niemieckim będzie tłumaczone symultanicznie.
organizatorki: Katja Bernhardt (Nordost-Institut, Lüneburg), Aleksandra Paradowska (Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu), Annika Wienert (Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie)
prowadzenie: Piotr Korduba
miejsce: Sala pod Zegarem (II piętro)
wstęp wolny
Dominującą część grafiki stanowi koło w cienkie, czarno-białe, pionowe linie. W centrum koła „X” wypełniony czarno-białymi, poziomymi liniami. Kontrastujący układ linii w obu formach tworzy iluzję optyczną i powoduje dyskomfort w trakcie patrzenia. Tło grafiki jasnoróżowe.