Przejdź do treści
Debata „Współcześni Don Kichoci. O co walczą sygnaliści?”
Data/Czas: 01/12/2021 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Państwowe Muzeum Etnograficzne | Kredytowa 1 | Warszawa

Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego i Parlament Europejski – Biuro w Polsce: Już 1 grudnia 2021 o godz. 18:00, wspólnie z Zakładem Praw Człowieka UW i Międzynarodowym Instytutem Społeczeństwa Obywatelskiego zapraszamy na debatę „Współcześni Don Kichoci: o co walczą sygnaliści?”. W dyskusji panelowej wezmą udział: Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego; prof. dr hab. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista, profesor UW; Joanna Koczaj-Dyrda, sygnalistka, aktywistka; Marcin Waszak, ekspert ForumIdei Fundacji im. Stefana Batorego; Maciej Wnuk, ekspert i trener antykorupcyjny. Transmisja NA ŻYWO na naszej stronie na Facebooku!


Udział osobisty (ograniczona liczba osób): Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1, Warszawa.
Rejestracja na debatę: epwarszawa@ep.europa.eu.
Tel. 22 595 24 70 (w przypadku udziału osobistego, wymagany jest Unijny Certyfikat COVID, tzw. paszport covidowy).

 

Sygnalista (ang. whistleblower) to osoba, która zgłasza działania jej zdaniem niezgodne z prawem lub nieetyczne, kierując się interesem publicznym, również z zamiarem ratowania zdrowia i życia innych ludzi. Ze względu na delikatny i często budzący kontrowersje mechanizm działania sygnalistów, w 2019 legislatorzy europejscy uchwalili chroniącą ich dyrektywę. Od 17 grudnia 2021 osoby takie powinny zostać objęte ochroną w krajach Unii Europejskiej. Jak nowe przepisy zmienią sytuację osób zgłaszających nieprawidłowości? Czy każdy może liczyć na ochronę? Jakie nowe obowiązki dyrektywa nakłada na pracodawców, w tym wielkie korporacje i urzędy publiczne? W odniesieniu do sygnalistów ujawnia się problem związany z ich społeczną akceptacją. Osoby te często zmuszone są podejmować dramatyczne decyzje w imię wyznawanych wartości, ale ocena ich działań nie zawsze jest jednoznaczna. Badania opinii publicznej z ostatnich lat wskazują, ze akceptacja społeczna informatorów działających ze szlachetnych pobudek powoli wzrasta, jednak potrzeba jeszcze szeroko zakrojonych kampanii informacyjno-edukacyjnych, aby nastąpiła wyraźna zmiana świadomości w odniesieniu do „dmuchających w gwizdek”.

 

Parlament Europejski – Biuro w Polsce

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.