Austriackie Forum Kultury: Orange the World: Debata „Od przemocy do mocy. Feministyczne historie emancypacji”. Z udziałem: Anny Czerwińskiej, dr. Alicji Długołęckiej, Magdy Korczyńskiej i dr. Alicji Urbanik-Kopeć. Moderacja: Agata Czarnacka. Przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć może przyjmować różne formy: od szkoleń z wrażliwości i „polityki otwartych drzwi“ przez kampanie medialne czy walkę ze stereotypami aż po projekty edukacyjne.
Najważniejsze okazuje się dotarcie do osób, które mogą być na taką przemoc narażone i przekonanie, że nie są skazane na złe traktowanie i cierpienie. Historia feminizmu to także, a może przede wszystkim, historia odzyskiwania godności przez kobiety i dziewczynki, które świat w najlepszym razie zostawił same sobie, a w najgorszym – wmówił im, że zasłużyły na całe zło, które je spotkało.
Podczas debaty porozmawiamy o historii takiej oddolnej emancypacji, a także przed emancypacją – jak kobiety i dziewczęta wspierały się nawzajem sto lat temu, o czym opowie nam dr Alicja Urbanik-Kopeć. Anna Czerwińska, ekspertka równościowa i kronikarka polskiego ruchu feministycznego, opowie o inicjatywach podejmowanych przez feministki od lat 80. zeszłego stulecia. Dr Alicja Długołęcka przybliży nam, jak z perspektywy seksuologicznej wygląda wewnętrzna transformacja osoby, która uczy się walczyć z przemocą. Z kolei Magda Korczyńska opowie o kulisach pracy z dziewczynkami w prowadzonym przez siebie warszawskim Dziewczyńskim Centrum Mocy – miejscu antyprzemocowych spotkań i warsztatów skierowanych do najmłodszego pokolenia. Moderatorką debaty będzie Agata Czarnacka.
DOSTĘPNOŚĆ:
▪ tłumaczenie cieniowe na PJM
▪ asysta dla osób niewidomych i słabowidzących
▪ pętla indukcyjna
▪ Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu.
Wejście od ul. Próżnej może wymagać asysty. Po drodze utrudnienia w postaci wybrukowanych wyjazdów z bram; chodnik wąski, ze znakami drogowymi. Wejście od ul. Bagno bezpośrednio do sali wykładowej. Wjazd windą do toalety częściowo dostępnej.
Koordynacja dostępności: Paulina Celińska
W sprawie asysty dla osób niewidomych i słabowidzących prosimy o kontakt: pcelinska@gmail.com, +48 502-175-192.
Tłumaczenie cieniowe na PJM: Kinga Chmielewska, Alicja Famulska, Marlena Florczyk, Emilia Szuchniewicz, Weronika Szymańska-Gątarek
⏳ 7.12.2023 (czw.) | 18:30-20:30
📍 Austriackie Forum Kultury | ul. Próżna 7/9 | Warszawa
Po polsku z tłumaczeniem na PJM
Wstęp wolny!