Przejdź do treści
Debata gospodarcza: Czy Europa potrafi wychodzić z kryzysów gospodarczych?
Data/Czas: 29/03/2021 | 12:00-13:30
Lokalizacja: | |

Forumdialogplus: Odpowiedzią UE na pandemię koronawirusa jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności o wartości blisko 750 mld euro. W jego ramach Polska będzie miała do dyspozycji 58,1 mld euro na dotacje (23,9 mld euro) i pożyczki (34,2 mld euro). Czas na wykorzystanie tych pieniędzy mamy do 2026 roku. Podstawą do sięgnięcia po te pieniądze jest Krajowy Plan Odbudowy, który przygotowuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


Pieniądze z największego w historii pakietu środków na rzecz ożywienie gospodarki mają zostać przeznaczone na transformację cyfrową i energetyczną, ochronę klimatu i poprawę dostępności do systemu ochrony zdrowia. Środki nie będą pochodziły tylko z budżetów narodowych, ale także z pożyczek i źródeł własnych (podatek węglowy, opłata cyfrowa, handel emisjami, podatek od transakcji finansowych).

Kwestie do dyskusji:
– jak w praktyce portugalska prezydencja w UE chce zrealizować swoje hasło: „Czas na sprawiedliwą, zieloną i cyfrową odbudowę”?
– czy środki i priorytety z NextGenerationEU dają gwarancję na redukcję nierówności społecznych w Europie?
– czy polski Krajowy Plan Odbudowy daje szanse na szybkie wyjście z kryzysu?
Paneliści min.:
-Christa Schweng, przewodnicząca Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
-prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

Forumdialogplus

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.