Przejdź do treści
Data/Czas: 24/02/2020 | 11:00-13:00
Lokalizacja: Centrum Konferencyjne Zielna | Zielna 37 | Warszawa

Po raz pierwszy w ponad sześćdziesięcioletniej historii Unii Europejskiej stworzono stanowisko komisarza ds. promocji europejskiego stylu życia. Został nim Grek, Margaritis Schinas, do którego kompetencji należy także polityka migracyjna. „Nic nie jest dane raz na zawsze. Ciągle musimy bronić naszego stylu życia, przed populistycznymi siłami antyeuropejskimi i obcymi mocarstwami, które ingerują w nasze wybory”, tak powołanie nowej teki w Komisji Europejskiej tłumaczyła przewodnicząca Ursula von der Leyen. Komisarz Schinas dodał, że publiczne systemy ochrony zdrowia i dobrobyt, z które mogą korzystać wszyscy, są fundamentami europejskiego stylu życia.

 

Początkowo teka miała nosić nazwę „Ochrona Europejskiego Stylu Życia”, jednak europarlamentarzyści uznali ją za „toksyczną”, dlatego zmieniono nazwę na „Promocja Europejskiego Stylu Życia”. Jednak wciąż pozostało pytanie, co kryje się pod pojęciem „europejskiego stylu/modelu życia” i jakie intencje przyświecały nowej Komisji Europejskiej w stworzeniu takiej teki.

Zagadnienia do dyskusji:
czy możliwy jest jeden styl życia dla wszystkich Europejczyków?
czy istnieją wspólne wartości dla wszystkich Europejczyków?
jak UE może kształtować i chronić europejski model życia?
czy i jak imigranci wpływają na europejski styl życia?

Paneliści:
Aleksandra RYBIŃSKA – członek zarządu FWPN, dziennikarka tygodnika “Sieci”
prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI – filozof, socjolog, eurodeputowany PiS
Roland FREUDENSTEIN – dyrektor programowy Centrum Martensa w Brukseli, były dyrektor Biura Fundacji Konrada Adenauera w Polsce
dr Borys BUDKA – przewodniczący Platformy Obywatelskiej

Moderator:
Marcin ANTOSIEWICZ, dziennikarz, wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula

W naszej debacie politycy i eksperci skonfrontują swoje wizje na temat europejskiego stylu życia.

Debata odbywa się w ramach projektu FORUM Dialog+ im. Andrzeja Godlewskiego, który jest cyklem dyskusji ekspertów o najważniejszych wyzwaniach dla Polski w Europie.

Debata jest otwarta dla mediów i ekspertów po uprzedniej rejestracji. LINK

 

Forumdialogplus

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.