Przejdź do treści
Dear Future vol.2
Data/Czas: 24/11/2023 - 24/02/2024 | 00:00-23:59
Lokalizacja: Zespół Willowy Willa Sixta | Mickiewicza 24 | Bielsko-Biała

Droga Przyszłości,
„Chcielibyśmy się nauczyć nie bać planować na wiele lat do przodu, nie bać się marzyć i podejmować długofalowych działań” – napisała Wiktoria Amelina, Ukraińska pisarka, która zmarła 1 lipca 2023 roku w szpitalu w wyniku obrażeń odniesionych podczas rosyjskiego bombardowania w Kramatorsku.

Dla nas, osób z Ukrainy, przyszłość pozostaje niepewna dopóki trwa rosyjska inwazja. Każda praktyka kuratorska czy artystyczna blednie w obliczu ostrzałów, tortur, masowych deportacji i niezliczonych zbrodni wojennych. Gdy otwieraliśmy pierwszą edycję wystawy na ulicach Warszawy w styczniu 2023 roku, zwracanie się ku przyszłości było gestem terapeutycznym. Półtora roku po inwazji, po pierwszym szoku, nastąpiła faza okrutnej „normalizacji” sytuacji wojennej. Pojawiły się pierwsze praktyki odbudowy i refleksje o przyszłości kraju, regionu i Europy.
Na wystawie w Galerii Bielskiej BWA – Willi Sixta piszemy „list do przyszłości”, prezentując wypowiedzi kolektywów twórczych, osób artystycznych, architektów oraz wolontariuszek z Ukrainy i Polski. Ich postawa i praktyki prezentują różne strategie długofalowej odbudowy i pomocy. Podejmują zagadnienia migracji, ekologii, praktyk dekolonialnych oraz kolektywnej opieki. Zastanawiamy się, jakie narzędzia są dostępne w „arsenale” artystycznym do tworzenia nowej przyszłości.
Osoby artystyczne: Danylo Halkin, Maria Matiashova, Nazar Furyk, Fundacja BRDA, fantastic little splash, Marta Romankiv, Pamela Bożek, Małgorzata Mycek, Alicja Czyczel, Livyj Bereh, Weronika Zalewska, Anna Sydorenko
Kuratorki: Yulia Krivich, Anita Nemet
Miejsce: Galeria Bielska BWA (Willa Sixta)
Termin: 24 listopada 2023 – 24 lutego 2024
Otwarcie: 24 listopada 2023 godz. 18.00
Podczas otwarcia (o godz. 19:00) odbędzie się performans Alicji Czyczel pt. „Nasiąkać światem”.
Organizatorzy: Centrum Mieroszewskiego, Galeria Promocyjna, Staromiejski Dom Kultury, Galeria Bielska BWA
Partnerzy: SDK Słonecznik (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.