Przejdź do treści
Czytanie performatywne: Peter Turrini „Do przyszłego piątku“
Data/Czas: 27/11/2023 | 19:00-19:00
Lokalizacja: Teatr Ateneum | Jaracza 2 | Warszawa

Austriackie Forum Kultury i ADiT Agencja Dramatu i Teatru:  Cyniczny wykładowca akademicki i melancholijny księgarz, obaj po sześćdziesiątce, spotykają się po latach w Gospodzie pod Czeską Ambasadą. Spotykają się trzy razy – w piątek o osiemnastej. Dawni koledzy z ławy szkolnej wypijają po jednym, dwa piwa i dyskutują. O przeszłości i o przyszłości. Na pozór różni ich wszystko – skrajnie odmienne poglądy polityczne i podejście do życia. Lecz łączy równie wiele – nie tylko wspólna szkolna przeszłość. Przede wszystkim odczuwana głęboko przez obydwóch przemijalność zdarzeń, upływ czasu, który czyni ich coraz bardziej niesprawnymi – fizycznie i intelektualnie. Ale też strach przed nieporadnością, tęsknota za bliskością i miłością. Oraz sprzeciw wobec okoliczności życiowych.


W niemalże pustej gospodzie pobrzękuje szkło, z zaplecza słychać bicie mielonych kotletów, zza okien przytłumiony uliczny szum. W miarę wypitego piwa przyjaciele coraz bardziej rozklejają się i coraz bardziej wzbiera w nich złość. Pomiędzy nimi i barem krąży rezolutna, obdarzona tyleż humorem i trzeźwym spojrzeniem, co wnikliwym zmysłem obserwacji psychologicznej czeska kelnerka. W kącie siedzi głuchoniemy szminkujący się gej. W nostalgicznej aurze baru, który zdaje się pamiętać lepsze czasy, z pozoru mało się dzieje. Do chwili, gdy w gospodzie pojawi się para zakochanych w sobie bez pamięci niskorosłych nowożeńców, którzy zaproszą klientów do świętowania swojego szczęścia.
Peter Turrini tworzy z tajemniczej, opuszczonej gospody, w której spotykają się dawni przyjaciele, metaforyczne miejsce zawieszone pomiędzy życiem a śmiercią. Mroczny, egzystencjalny charakter sztuki okrasza jednak również iście czeskim humorem i czeską terminologią kulinarną, w naturalny sposób kojarzącą się z literacką ojczyzną Hrabala.
Peter Turrini (ur. 1944 w Karyntii) – wybitny, najczęściej wystawiany w świecie dramaturg austriacki. W swoich bulwersujących, podszytych absurdalnym humorem sztukach i scenariuszach uparcie tropi „toksyczne problemy” współczesnego społeczeństwa: alienację i fetyszyzm, postępujący brak granic między rzeczywistością i fikcją, ksenofobię. Laureat m.in. Nagrody Gerharta Hauptmanna i Nagrody Nestroya za całokształt twórczości. Jest jednym z najczęściej wystawianych austriackich dramatopisarzy również w Polsce.

Wprowadzenie: dr hab. Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)
Reżyseria: Tomasz Cyz
Obsada: Magda Schejbal, Marek Lewandowski, Janusz Łagodziński, Kuba Pruski

27.11.2023 (pn.), 19:00
Teatr Ateneum
ul. Jaracza 2
Warszawa
Wstęp bezpłatny
Po polsku

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.