Przejdź do treści
Czy powieści Hessego tłumaczą wątpliwości i kryzysy naszych czasów?
Data/Czas: 20/03/2018 | 18:30-18:30
Lokalizacja: Goethe-Institut Krakau | Rynek Główny 20 | Kraków

Dyskusja z udziałem Małgorzaty Warsickiej, prof. Moniki Wolting oraz Stanisława Gromadzkiego

GOETHE-INSTITUT KRAKAU: Hermann Hesse, urodzony przed wiekiem niemiecki noblista, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników. Na świecie sprzedano już ponad 100 000 000 jego książek, z czego ponad siedemdziesiąt milionów poza granicami Niemiec w przekładzie na sześćdziesiąt języków. W Polsce pierwsze przekłady powieści Hessego pojawiły się w latach dwudziestych minionego wieku i do dziś są wznawiane względnie tłumaczone na nowo. Ostatnio Wydawnictwo Media Rodzina wznowiło trzy najpopularniejsze powieści tego autora – kolejne w przygotowaniu.

 

Co przesądza o jego popularności? Czym przyciąga kolejne pokolenia czytelników? Czy to poszukiwanie sensu życia, niezwykła wrażliwość jego bohaterów, nieprzystawalność do zmaterializowanego i pozbawionego duchowości świata? Czy też jego krytyka społeczeństwa i kultury oraz ostrzeżenie, że nadchodzą czasy krytyczne, wszędzie odczuć można ich zapowiedź, które dziś znów nabierają aktualności? A może wizerunek autora, jako tolerancyjnego i pokojowego człowieka sprzeciwiającego się wszelkim przejawom rasizmu i wojny?

 

Fenomen niesłabnącej popularności Hessego i trafności jego diagnoz w naszych czasach spróbujemy zgłębić z gośćmi dyskusji, na którą zapraszają Goethe-Institut w Krakowie i Wydawnictwo Media Rodzina. Rozmowę z Małgorzatą Warsicką, reżyserką spektaklu „Szklane paciorki. Gra. Rozpoznanie.”, prof. Moniką Wolting z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Stanisławem Gromadzkim z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorem naczelnym Przeglądu Filozoficzno-Literackiego, poprowadzi Katarzyna Fortuna z Radia Kraków.

 

Źródło: Goethe – Institut w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.