Przejdź do treści
Czy kobiety potrzebują państwa?
Data/Czas: 08/09/2018 - 23/09/2018 | 18:30-21:30
Lokalizacja: Dom Norymberski w Krakowie | Skałeczna 2 | Kraków

W sobotę, 8 września 2018, o godzinie 18.30 w Galerii Domu Norymberskiego odbędzie się wernisaż organizowanej przez Fundację TA we współpracy z Domem Norymberskim wystawy fotografii TA | Keymo | Demko | Womanspreading.

TA | Keymo | Demko | Womanspreading to wystawa będąca efektem twórczej współpracy dwóch reprezentowanych przez Fundację TA Artystek: Keymo oraz Iwony Demko. Afirmacja kobiecej seksualności w wydaniu Keymo, fotografki, oraz sportretowanej przez nią rzeźbiarki-waginistki Iwony Demko wzmacnia feministyczne konteksty w sferze zarówno intymnej, jak i społecznej.

W ramach wystawy TA Fundacja zaprasza na szereg ciekawych wydarzeń towarzyszących!

 

Pierwsze z nich już w najbliższą sobotę: moment po zakończeniu wernisażu wystawy z udziałem Artystek, o godz. 19.00, rozpocznie się dyskusja panelowa „Czy kobiety potrzebują państwa?” z udziałem dr Sławomiry Walczewskiej, dr hab. Beaty Kowalskiej oraz Lany Dadu. Spotkanie poprowadzi dr Anna Chromik.

 

Wychodząc od rzekomej neutralności koncepcji obywatelstwa, poprzez rolę epatowania kobiecą fizjologią w geście protestu, po wspólnoty i kolektywy kobiece (womaspreading jako rozlewanie, zarażanie wirusem wspólnotowości). Jaka jest rola feministycznych utopii w tym procesie? Jak anarchofeminizm tworzy alternatywne struktury? Jaka jest obecnie rola siostrzeństwa?

 

To tylko kilka z wątków, które pojawią się w tej dyskusji. Z takimi Panelistkami na pewno będzie ciekawie!

 

Lana Dadu – koordynatorka Międzynarodowego Strajku Kobiet, przewodniczka miejska od 17 lat mieszkająca w Krakowie.

 

dr hab. Beata Kowalska – socjolożka. Przedmiotem jej zainteresowań badawczych w ostatnich latach był muzułmański feminizm i sytuacja kobiet w krajach Bliskiego Wschodu. Temat ten pozwalał połączyć fascynacje naukowe z doświadczeniem w pracy w programach na rzecz równości płci w kraju i za granicą. Podejmowane badania znajdowały także odbicie w prowadzonych kursach, zarówno z dziedziny studiów rozwojowych, jak i studiów genderowych.

 

dr Sławomira Walczewska – feministyczna filozofka i działaczka, autorka książki „Damy, rycerze i feministki” (1999), w której przywróciła współczesnemu feminizmowi pamięć o pierwszej fali ruchu kobiecego w Polsce. Współtwórczyni Fundacji Kobiecej eFKa, redaktorka pisma „Pełnym Głosem” i współredaktorka „Zadry”, pisma feministycznego.

 

Keymo – kobieta urodzona w Olkuszu w 1984 roku, chce zostać fotografką kiedy dorośnie, w wieku 11 lat znaleziona na ulicy przez Mistrzynię Zen Ho Min Hai, która nauczyła ją jak walczyć z kosmitami żelazną drabiną i porozumiewać się z dewiantami ze wszystkich stron świata.

 

Iwona Demko – dziewczyna z Bieszczad. Urodzona w 66 rocznicę odnalezienia Wenus z Willendorfu – 7 sierpnia 1974 roku w Sanoku. Dawno temu skończyła Wydział Rzeźby na ASP w Krakowie. Teraz pracuje na macierzystej uczelni z tytułem doktory habilitowanej. Buntowniczka z urodzenia. Wegetarianka od ponad dwudziestu lat. Jedno dziecko – syn Claudel. Nigdy nie wyszła za mąż. Wierząca -– gorąco wierzy w feminizm i waginatyzm – religię, którą sama stworzyła.

 

Matronaty i Patronaty prasowe nad wystawą objęły: Magazyn SZUM, doc.magazine, Digital Camera Polska, Feminoteka, fotopolis oraz Zadra W realizacji projektu Fundację TA wspierają Fundacja im. Zofii Rydet oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Druk wystawy wspiera Pracownia Fotografii Cyfrowej Ostrowski oraz BBZ Polska.

 

 

TA | Keymo | Demko | Womanspreading || wystawa fotografii

8–23 września 2018, Galeria Domu Norymberskiego, ul. Skałeczna 2, Kraków

Wystawę można oglądać od wtorku do czwartku w godzinach 12.00–17.00 lub po telefonicznym umówieniu się pod numerem 12 430 61 27

Pełna treść tekstu kuratorskiego, więcej informacji o wystawie i Wydarzeniach towarzyszących na: www.tafundacja.org oraz www.dom-norymberski.com

 

Źródło: Dom Norymberski w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.