Przejdź do treści
Czy jest nadzieja dla Białorusi?
Data/Czas: 29/02/2024 | 16:00-16:00
Lokalizacja: CUKR – Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju | Ruska 46a | Wrocław

Kolegium Europy Wschodniej, Instytut Studiów Europejskich Uniwersytet Wrocławski: Po 2020 roku integracja Białorusi z Rosją w ramach Państwa Związkowego roku pogłębiła się. Od 2022 roku państwo to udostępnia swoje terytorium wojskom rosyjskim na potrzeby inwazji na Ukrainę. Dyktatura Alaksandra Łukaszenki stwarza dla demokratycznych sąsiadów Białorusi zagrożenia w wielu wymiarach. Jednocześnie następujące po masowych protestach z 2020-2021 r. represje doprowadziły do bezprecedensowej emigracji. Wielu Białorusinów znalazło schronienie we Wrocławiu, Wilnie czy Warszawie, gdzie tworzą rozmaite formy białoruskości w jej społecznym wymiarze, ale często spotykają się z nieufnością.


O tym jakie są cele polityki Polski, Litwy i Łotwy wobec Białorusi i czy ta polityka może być skuteczna będziemy rozmawiać z politologami Mariuszem Antonowicz (Uniwersytet Wileński), Tatianą Iwanow (Uniwersytet Wrocławski) i Jakubem Bornio (Uniwersytet Wrocławski; Instytut Europy Środkowej). Rozmowę poprowadzi Laurynas Vaičiūnas z Kolegium Europy Wschodniej.
Wszyscy uczestnicy otrzymają najnowszy numer czasopisma New Eastern Europy, którego tematem przewodnim jest właśnie Białoruś.
Rozmowa odbędzie się w Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju przy ul. Ruskiej 46a 29 lutego o godzinie 16:00.
Wydarzenie w języku polskim z możliwością zadawania pytań w dowolnym języku.
Współorganizatorami wydarzenia są Kolegium Europy Wschodniej Instytut Studiów Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego. Wydarzenie współfinansowane przez Miasto Wrocław.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.