Przejdź do treści
Czy demokracja socjalna ma przyszłość?
Data/Czas: 28/06/2018 | 15:00-17:30
Lokalizacja: Fundacja im. Stefana Batorego | Sapieżyńskiego 10a | Warszawa

ForumIdei Fundacji Batorego zaprasza na debatę publiczną “Czy demokracja socjalna ma przyszłość?” Dyskusję otworzą: Agnieszka Chłoń-Domińczak (Instytut Statystyki i Demografii SGH), Stanisława Golinowska (Instytut Zdrowia Publicznego UJ),  Jakub Sawulski (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), Jerzy Wilkin (Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN).

 

“Po ostatnim krachu finansowym świat wydaje się być podzielony między coraz bardziej wymykające się kontroli społecznej siły gospodarcze i obiecujące łatwe rozwiązania złożonych problemów nacjonalistyczne siły polityczne. Z tej perspektywy brak lewicy w polskim parlamencie czy bóle, w jakich formują się w Polsce socjaldemokratyczne koalicje wyborcze, wydaje się być symptomem szerszego i poważniejszego problemu. Jakiego modelu społecznego i jakiego państwa opiekuńczego powinna chcieć dziś socjaldemokracja?

 

Dawne modele państwa opiekuńczego, oparte na fundamentach w postaci powszechnego, długoletniego zatrudnienia w jednej branży oraz na tradycyjnym modelu rodziny z kluczową rolą jej głównego żywiciela, nie przystają ani do ekonomicznej rzeczywistości europejskich państw, ani do życiowych aspiracji Europejczyków.

 

Ze względu na polityczną presję nacjonalizmu i populizmu oraz poszerzające się wpływy pozbawionych demokratycznej kontroli instytucji finansowych zaproponowanie nowego modelu społecznego staje się zagadnieniem fundamentalnym – i to nie tylko dla socjaldemokracji, ale dla przetrwania demokracji w ogóle.

 

Na spotkaniu przedstawimy także opracowanie Stanisławy Golinowskiej “Modele polityki społecznej w Polsce i Europie na początku XXI wieku”, które w przekrojowy sposób ukazuje kierunek polskiej polityki społecznej ostatnich lat na tle europejskich tendencji, dostarczając odpowiedzi na pytania, jak rozwiązania rządu Prawa i Sprawiedliwości, m.in. świadczenia w ramach programu Rodzina 500+ i cofnięcie reform edukacyjnych, mają się do rozwiązań funkcjonujących w innych krajach Europy.”

 

Organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 27 czerwca wysyłając e-mail na adres: debaty@batory.org.pl (lub rejestrując się online).

 

Źródło: Fundacja Batorego

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.