Przejdź do treści
Czy Big Tech niszczy demokrację? Cyfrowi giganci na celowniku UE
Data/Czas: 13/05/2021 | 17:00-18:30
Lokalizacja: | |

Fundacja Global.Lab oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zapraszają na debatę „Czy Big Tech niszczy demokrację? Cyfrowi giganci na celowniku UE”. W dyskusji wezmą udział: Sylwia CZUBKOWSKA – redaktorka prowadząca Spider’s Web+, dziennikarka technologiczna i ekonomiczna; Damian IWANOWSKI – ekonomista i analityk, członek zarządu Fundacji Instrat; Katarzyna SZYMIELEWICZ – prawniczka, działaczka społeczna i publicystka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon; Adrian ZANDBERG – poseł na Sejm (Razem, KP Lewica), członek Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Moderacja: Aleksandra POLAK – ekspertka Fundacji Global.Lab oraz sieci Team Europe.


Komisja Europejska w ramach priorytetu „Europa na miarę ery cyfrowej” planuje gruntowną rewizję unijnego prawa dotyczącego odpowiedzialności za treści w sieci oraz zasad konkurencji w gospodarce cyfrowej. 15 grudnia 2020 roku Komisja Europejska przedstawiła propozycje dwóch regulacji platform internetowych: Digital Services Act oraz Digital Markets Act.
Podczas debaty zastanowimy się:
Dlaczego potrzebne są regulacje rynku cyfrowego na poziomie unijnym?
Czy platformy mediów społecznościowych powinny podlegać bardziej rygorystycznym regulacjom i nadzorowi publicznemu?
Czy nowe regulacje pomogą w skuteczniejszej ochronie prywatności europejskich użytkowników i użytkowniczek największych platform internetowych?
Jak Unia Europejska może walczyć z szerzeniem się dezinformacji, fake newsów i mowy nienawiści w sieci?
Czy silny lobbying ze strony korporacji cyfrowych może być przeszkodą w przyjęciu regulacji proponowanych przez Komisję?

Debata transmitowana będzie na Facebooku na profilach Fundacji Global.Lab oraz Przedstawicielstwa KE w Polsce. Pytania do ekspertów będzie można zadawać w komentarzach do transmisji.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.