Przejdź do treści
Czechosłowacja
Data/Czas: 11/10/2018 | 18:00-19:30
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie | Rynek Główny 25 | Kraków

Wykład dr Magdaleny Bystrzak

Według słowackiego historyka Ľubomíra Liptáka „relacje między Słowakami a Czechami były długotrwałe, wieloaspektowe i nadal są żywe”. Nadal żywa jest także pamięć o międzywojennej demokratycznej Republice Czechosłowackiej, mimo że data powstania tego wspólnego państwa Czechów i Słowaków jest świętem narodowym tylko dla tych pierwszych. Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wykład dr Magdaleny Bystrzak w ramach cykl „1918. Kultura nowej Europy” zapowiadającego nową wystawę pt. „Architektura niepodległości w Europie Środkowej” (9 listopada 2018 – 10 lutego 2019). Wykład będzie próbą posumowania charakteru czesko-słowackiej wspólnoty, która po 1918 roku zyskała realny kształt w postaci wspólnego państwa.

Dr Magdalena Bystrzak prześledzi problematykę wspólnej wolności (a także ograniczeń z niej wynikających) i podsumuje historię międzywojennego czechosłowackiego „eksperymentu”, którego idea sięga dziewiętnastego wieku.

 

Opowie nie tylko o najciekawszych zjawiskach życia kulturalnego lat 20. i 30. XX wieku, takich jak np. działalność Jána Smreka i Leopolda Mazáča w Pradze czy środowiska Szkoły Rzemiosła Artystycznego w Bratysławie. Przedstawi też unifikującą ideę czechosłowakizmu.

Omówione zostanie znaczenie Pragi w słowackim życiu kulturalnym, a także status Bratysławy jako „stolicy Słowaków” (tzw. hlavné mesto Slovenska). Przy okazji wykład nawiąże do mitu „złotego wieku”, który w czeskiej pamięci zbiorowej reprezentuje nowoczesna, demokratyczna, międzywojenna Czechosłowacja.

 

Dr Magdalena Bystrzak (1986) – doktor nauk humanistycznych w zakresie literatury słowackiej, pracownik naukowy Instytutu Literatury Słowackiej Akademii Nauk. Absolwentka Uniwersytetu Karola w Pradze i Uniwersytetu Jagiellońskiego (Katedra Filologii Słowackiej, specjalność literaturoznawcza). Zajmuje się długim trwaniem romantyzmu w słowackiej kulturze międzywojennej i ówczesnymi sporami o model kultury narodowej. Tłumaczka, publicystka.

 

Cykl wykładów „1918. Kultura nowej Europy” stanowić będzie rodzaj wprowadzenia do historii i kultury krajów Europy Środkowej w okresie międzywojennym. Choć traktat wersalski przyniósł Europie upragniony pokój, a wielu narodom wolność, to jego postanowienia stanowiły także przyczynę rozczarowań. Kolejne wykłady nakreślać będą różnorodność sytuacji politycznej i społecznej w poszczególnych państwach po I wojnie światowej oraz ukazywać jak nowe realia odcisnęły się w kulturze i sztuce.

 

Cykl towarzyszy wystawie „Architektura niepodległości w Europie Środkowej”, która prezentowana będzie w MCK od 9 listopada br.

 

Źródło: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.