Przejdź do treści
Copilot | Migracje we współczesnym kinie niemieckim | seans i dyskusja
Data/Czas: 27/11/2023 | 17:00-21:00
Lokalizacja: Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta | Strażnicza 1-3 | Wrocław

Pracownia Badań nad Filmem i Kulturą Audiowizualną Centrum im. W. Brandta, Instytut Sztuki PAN: Od 23 października do 4 grudnia, w każdy poniedziałek o godz. 17, zapraszamy do Centrum im. W. Brandta UWr na spotkania w cyklu „Migracje we współczesnym kinie niemieckim”. Szczegółowe informacje o całym cyklu dostępne są na stronie Centrum. 27.11.2023. Spotkanie 6: Kompleksowość migracji w Niemczech – „Copilot”, reż. Anne Zohra Berrached, Niemcy–Francja 2021 (119 min.).


O filmie:
Asli, młoda Turczynka studiuje w Hamburgu medycynę. Do jej kręgu znajomych należą zarówno Niemcy, jak i inni obcokrajowcy. Pewnego dnia poznaje Saaeda z Libanu, którego największym marzeniem jest pilotowanie samolotów. Związkowi sprzeciwia się matka dziewczyny, jednak para w tajemnicy przed nią decyduje się na małżeństwo. Wkrótce Saaed zaczyna znikać z domu. Kiedy jego nieobecność przedłuża się, Asli decyduje się odwiedzić jego rodzinę w Libanie. Nieoczekiwanie dowiaduje się, że jej mąż przebywa w USA.
„Anne Zohra Berrached chciała prześledzić ideologiczne linie podziału w rodzinie i pośród przyjaciół, jakie – będąc córką ojca z Algierii i matki ze wschodnich Niemiec – zna ze swego doświadczenia. Koniec związku jest wpisany w film od początku, wersami pożegnalnego listu: ‘Dziękuję Ci za pięć wspaniałych lat. Bez Ciebie nie byłbym w stanie podążać swoją drogą’. To są lapidarne zdania o dalekosiężnych konsekwencjach.” [EPD-Film]
„Asli musi zadać sobie pytanie, co mogła zrobić inaczej, czy mogła zapobiec katastrofie. Mogę powiedzieć, że mój film nie odpowiada na to pytanie, i że nie chcę robić takich filmów, które odpowiadają na pytania, lecz raczej takie, które zadają je widzom. Wtedy istnieje możliwość, że każdy sam sobie na nie odpowie, ale do tego muszę postawić widza w takiej sytuacji, w której czuje się silnie związany z głównym bohaterem.” [Anne Zohra Berrached]
Wyróżnienia:
Nagroda dla najlepszego filmu na Lucca Film Festival e Europa Cinema w Lukce (2021).
W dyskusji po filmie wezmą udział:
dr Dawid Junke (Instytut Kulturoznawstwa UWr) i dr hab. Marcin Szydzisz (Instytut Studiów Międzynarodowych UWr)

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.