Przejdź do treści
Codzienność. Praca przymusowa
Data/Czas: 27/02/2024 | 18:00-19:30
Lokalizacja: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej | Zielna 37 | Warszawa

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Centrum Dokumentacji Pracy Przymusowej w Berlinie-Schöneweide zapraszają na prezentację polskiej edycji katalogu wystawy stałej Centrum „Codzienność. Praca przymusowa 1938-1945” i dyskusję o polskiej i niemieckiej pamięci o robotnikach przymusowych. Prezentację poprowadzi Jerzy Haszczyński, dziennikarz „Rzeczpospolitej”. Jego rozmówcami będą dr Roland Borchers, pracownik naukowy Centrum Dokumentacji Pracy Przymusowej w Berlinie-Schöneweide i redaktor polskiej edycji katalogu, Katarzyna Madoń-Mitzner z Domu Spotkań z Historią w Warszawie i Archiwum Historii Mówionej oraz Jakub Deka, przewodniczący Zarządu Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”.
Zapraszamy we wtorek 27.02.2024 r. o godz. 18.00 do siedziby Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej na ul. Zielną 37 w Warszawie.


RSVP do 23 lutego:
whatsnext@fwpn.org.pl
Po spotkaniu zapraszamy na poczęstunek
Centrum Dokumentacji Pracy Przymusowej znajduje się w historycznym miejscu dawnego obozu pracy w Berlinie-Schöneweide. Centrum, otwarte na terenie części byłego obozu w 2006 roku należy do Fundacji Topografia Terroru. Placówka o charakterze wystawienniczo-archiwistyczno-edukacyjnym, kładzie nacisk na losy cywilnych robotników i robotnic przymusowych. W 2013 roku otwarto wystawę stałą przedstawiającą pracę przymusową w okresie narodowego socjalizmu jako zjawisko masowe i powszechne. Tytuł „Codzienność. Praca przymusowa” należy rozumieć dwojako: wystawa obrazuje życie codzienne robotnic i robotników przymusowych, pokazuje jednak także, że należeli oni do codzienności społeczeństwa niemieckiego podczas II wojny światowej. W centrum wystawy znajduje się historia cywilnych robotników przymusowych, którzy – w liczbie 8 milionów osób – byli najliczniejszą grupą ludzi pracujących na terenie Trzeciej Rzeszy. Katalog dokumentuje najistotniejsze treści wystawy wraz z licznymi, częściowo nieznanymi fotografiami, dokumentami oraz obiektami. Zawiera także liczne biogramy robotników przymusowych oraz Niemców – sprawców, czerpiących zyski z owego procederu, biernych obserwatorów i tych udzielających pomocy.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.