Przejdź do treści
Co z tym klimatem? | debata online
Data/Czas: 23/03/2021 | 17:00-17:00
Lokalizacja: | |

W imieniu Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaprasza prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń, autor poniższego wprowadzenia. CO Z TYM KLIMATEM? Budapeszt w Warszawie – kilka lat temu zapowiadał jeden z liderów partii rządzącej. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Nie można jednak wykluczyć, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieli Wenecję w Gdańsku. Ze względu na ocieplenie klimatu, poziom mórz i oceanów systematycznie się podnosi. Według danych podawanych przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu, w XX wieku wzrósł o ok. 15 cm.


Na mapie zagrożeń stworzonej przez Climate Central – organizacją non-profit, zajmującą się analizą danych i rozpowszechnianiem wiedzy z zakresu klimatologii – największą czerwoną plamą jest odcinek od Gdańska do Elbląga. Główne Miasto w Gdańsku znajdzie się pod wodą.
Zmiany klimatu następujące na skutek działalności człowieka, nie są dziś kwestionowana przez żaden organ naukowy o randze krajowej czy międzynarodowej. Z drugiej zaś strony mamy tzw. płaskoziemców, przeczących faktom dowiedzionym przez naukę, np. globalnemu ociepleniu czy zbawiennemu wpływowi szczepionek na zdrowie publiczne, a wierzących, że Covid-19 stworzył Bill Gates, a rozprzestrzenia sieć 5G.
Istnieje duże ryzyko, że teraz zignorujemy kwestie klimatyczne, mając na głowie wiele innych spraw gospodarczych i społecznych. A jeśli nie zignorujemy, to co możemy z tym zjawiskiem zrobić? Czy wystarczające będzie zaangażowanie pojedynczych gmin, a może potrzebny jest narodowy plan strategiczny, albo nawet sojusz europejski? Jak wreszcie rozmawiać o klimacie, abyśmy poczuli, że to nasza wspólna sprawa?
O tym i innych sprawach związanych z kryzysem klimatycznym będziemy rozmawiali w gronie specjalistów oraz młodych, zrzeszonych w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

KLUB MYŚLI OBYWATELSKIEJ im. TADEUSZA MAZOWIECKIEGO
termin | 23/03/2021, wtorek, godz. 17
miejsce | online → transmisja na żywo na ecs.gda.pl, fb.com/ecsgdansk i fb.com/gdanskpl
goście:
dr Janusz Lewandowski | ekonomista, eurodeputowany
prof. Szymon Malinowski | fizyk atmosfery, Uniwersytet Warszawski
dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG | politolog, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego
Janina Repeka | Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, studentka socjologii, Uniwersytet Gdański
moderatorzy:
Adam Sobina, student ekonomii, Uniwersytet Gdański
Szymon Tasiemski, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.