
Fundacja Bęc Zmiana, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski: Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Joseph Beuys a sztuka polska. Afiliacje i procesy równoległe” z udziałem autorki – Marty Ryczkowskiej oraz autora posłowia – Sebastiana Cichockiego.
Spotkanie odbędzie się w sali kinowej CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.
O książce:
Joseph Beuys jest jedną z najważniejszych postaci sztuki XX wieku. Beuys wierzył, że każdy człowiek jest artystą i że sztuka ma moc rewolucyjną, zdolną do transformacji społeczeństwa. Zachęcał do przekształcania codziennych działań w procesy twórcze, co w obliczu współczesnych wyzwań jest szczególnie aktualne. Idee Beuysa przenikały i przenikają nadal do prac wielu twórców, także w Polsce.
Marta Ryczkowska, historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka, analizuje twórczość Beuysa i jej wpływ na polskich artystów, wśród których są Teresa Murak, Jerzy Rosołowicz, Paweł Freisler, Henryk Gajewski, duet KwieKulik, Tadeusz Kantor, Andrzej Partum oraz Mirosław Bałka. Posłowie autorstwa Sebastiana Cichockiego dodatkowo poszerza tę listę o najmłodszą, tworzącą już w XXI wieku, generację artystów i artystek.
Kryzys klimatyczny nadał bowiem nowego znaczenia ekologicznym i społecznym postulatom Beuysa. Jego działania, takie jak sadzenie drzew czy ochrona mokradeł, są dziś interpretowane jako pionierskie formy aktywizmu ekologicznego.
Wpływ artysty widoczny jest również w praktykach łączących sztukę z edukacją i polityką. Beuys przewidywał, że w przyszłości sztuka stanie się narzędziem niezbędnym do ochrony planety i demokracji. Jego dziedzictwo inspiruje do tworzenia alternatywnych form sztuki – współczującej, użytecznej i dobrej dla wszystkich istot.
O autorach:
Marta Ryczkowska – historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka, koordynatorka wydarzeń artystycznych, wykładowczyni akademicka na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, facylitatorka procesów twórczych, kuratorka programowa Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029. Pracuje w Centrum Kultury w Lublinie. Prezeska Stowarzyszenia artystycznego „Otwarta Pracownia” w Lublinie, działa w radzie Fundacji Sztuki Performance. Autorka tekstów z obszaru sztuki najnowszej publikowanych w Polsce i za granicą. Koordynuje i współprowadzi interdyscyplinarny program edukacji twórczej Karuzela sztuki, współtworzy program działań artystycznych dla osób z dysfunkcją wzroku Strefa Półcienia. Laureatka medalu prezydenckiego z okazji 700-lecia Miasta Lublin i międzynarodowej nagrody Joseph Beuys Research Prize w 2022 roku. Pracuje na obrzeżach dyscyplin, łącząc strategie artystyczne, kuratorskie, krytyczne i tendencje akademickie z zamiarem dekonstrukcji form tworzenia i obiegu wiedzy.
Sebastian Cichocki – główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie był członkiem zespołów kuratorskich wielu wystaw i programów publicznych, m.in. Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany (2020), Formy podstawowe (od 2021), Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet (2021) czy Robiąc użytek. Życie w epoce postartystycznej (2015) i innych. Był kuratorem The Gleaners Society, EVA International – Ireland’s Biennial of Contemporary Art (2023) oraz projektów i wystaw na Biennale Sztuki w Wenecji, Gwangju Biennale i Thailand Biennale. Jest członkiem Biura Usług Postartystycznych oraz członkiem zespołu kuratorskiego Kongresów Postartystycznych. Zajmuje się propagandą w sztuce XXI wieku oraz praktykami artystycznymi, które wchodzą w relacje z aktywizmem klimatycznym, pedagogiką emancypacyjną oraz rolnictwem.
Partner wydarzenia: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Spotkaniom patronuje: Instytut Goethego w Warszawie
——————–
Marta Ryczkowska „Joseph Beuys a sztuka polska. Afiliacje i procesy równoległe”
Wydawczyni: Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa 2024
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Książka została dofinansowana w ramach ESK Lublin 2029
Zamówienia: https://sklep.beczmiana.pl/ksiazki-bec-zmiany