Przejdź do treści
Cmentarne dziedzictwo Austro-Węgier. Cudze, wspólne, nasze? | spotkanie off/on-line
Data/Czas: 03/11/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Miarą człowieczeństwa jest stosunek do zmarłych, do resztek i pozostałości po nich. Sprawa jest prosta, gdy mówimy o najbliższych, których zwykle otaczamy troską pamięci. Wiemy wówczas, co jest nasze, co cudze, a co wspólne. Sprawy jednak komplikują się, kiedy myślimy o dziedzictwie Wielkiej Wojny na terenie dawnej Galicji Zachodniej. Zapraszamy 3 listopada o godz. 18:00 do MCK na spotkanie „Cmentarne dziedzictwo Austro-Węgier. Cudze, wspólne, nasze?”. W dyskusji wezmą udział dyr. Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk oraz kuratorki wystawy „Sztuka w mundurze. Krakowski Oddział Grobów Wojennych 1915-1918” dr Beata Nykiel i dr Agnieszka Partridge. Spotkanie poprowadzi Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK. Wydarzenie z tłumaczeniem na PJM będzie transmitowane na profilu FB MCK.

Cmentarze wojenne są widomym znakiem tej trudności. Do kogo należy wielonarodowy, często bezimienny legion pomordowanych tworzący problematyczne dziedzictwo monarchii Austro-Węgier? O sposobach traktowania poległych i zmarłych zaświadcza działalność Krakowskiego Oddziału Grobów Wojennych, która doprowadziła do wybudowania ponad 400. zachodniogalicyjskich cmentarzy – wiele z nich zostało zaprojektowanych przez artystów. Odnowa i rewitalizacja cmentarzy z lat 1915-1918, ich artystyczny fenomen, ale także polityki pamięci (i nie-pamięci) będą przedmiotem dyskusji podczas spotkania 3 listopada.

Do zobaczenia off/on-line w MCK!

INFORMACJE:
Kiedy? 3 listopada, godz. 18:00.
Gdzie? Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, sala Pod Kruki.
Spotkanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy będzie transmitowane na profilu FB MCK.
MCK jest dostępne dla wszystkich. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorem dostępności: d.krawczyk@mck.krakow.pl, tel. 784 032 228.
Międzynarodowe Centrum Kultury realizuje przedsięwzięcie grantowe „Usłysz MCK. Dostosowanie siedziby i oferty instytucji do potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu”. Jest ono finansowane ze środków projektu PFRON „Kultura bez barier”.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.