Austriackie Forum Kultury: Seminarium z cyklu „Austria. Laboratorium krytyczne”. Lazaret Południowy – Clemens J. Setz. Prowadzenie: Agnieszka Jezierska-Wiśniewska, Adam Lipszyc, Kalina Kupczyńska, Antoni Zając + projekcja krótkiej rozmowy Adama Lipszyca z Agnieszką Kowaluk, tłumaczką Setza. Lektury: Clemens J. Setz, „Lazaret Południowy”, przeł. Agnieszka Kowaluk, w: „Literatura na Świecie” 1-2/2022. W razie problemów z dostępem do lektury prosimy o informację przy rejestracji mailowej. Partner: „Literatura na Świecie”. Pomysł i organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie.
Clemens J. Setz (ur. 1982) studiował matematykę i germanistykę w rodzinnym Grazu, obecnie pracuje jako pisarz i tłumacz w Wiedniu. Trudno znaleźć gatunek literacki, z którym jeszcze nie eksperymentował – pisze powieści, opowiadania, krótkie formy literackie, sztuki teatralne, wiersze, ma na koncie słuchowisko i scenariusz filmowy.
Za tom opowiadań Die Liebe zur Zeit des Mahlstädter Kindes (Miłość w czasach mahlstetowskiego dziecka) otrzymał w 2011 nagrodę Lipskich Targów Książki, jego powieść Die Stunde zwischen Frau und Gitarre (Godzina między kobietą i gitarą) została wyróżniona nagrodą Wilhelma Raabe w 2015 roku. W 2021 nagrodzono Setza najważniejszą niemiecką nagrodą literacką im. Georga Büchnera.
W mowie büchnerowskiej zawarł credo swojego pisarstwa: „Ten, kto chce opowiadać historie, musi umieć przemawiać do istot pozaziemskich”. Setz wierzy w istnienie UFO, fascynuje się językami pomocniczymi (m.in. esperanto i Bliss), grami komputerowymi, percepcją (ludzką i pozaludzką), literaturą i internetem.
Podczas grudniowego Laboratorium przyjrzymy się Lazaretowi Południowemu Setza. Bohater tego opowiadania, austriacki pisarz, spędza długie godziny na sennym lotnisku w oczekiwaniu na spóźniający się samolot do Kanady. Chcąc zabić czas, podsłuchuje rozmowy nieznajomych i esemesuje ze swoją partnerką, Marianne. Pisarz nie wie jeszcze, że najbliższe kilka godzin będzie wyglądało zupełnie inaczej, niż się tego spodziewał…
Precyzyjna rejestracja dziwactw codzienności łączy się u Setza z groteską – tyleż zabawną, co niepokojącą. Lazaret Południowy ma w sobie coś z tajemniczego koszmaru sennego, który pozostaje ze śniącym na długo po przebudzeniu. A może to nie przebudzenie, tylko kolejny, jeszcze bardziej osobliwy sen? Pytanie o granicę między tym, co rzeczywiste i tym, co wyśnione z pewnością wróci podczas naszego seminarium.
14.12.2022 (śr.), 18:00
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
ul. Próżna 7/9
Konieczna rejestracja: laboratorium.krytyczne@gmail.comW razie problemów z dostępem do lektury prosimy o informację przy rejestracji mailowej.