Przejdź do treści
Data/Czas: 17/04/2019 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Zapraszamy do dyskusji o sztuce współczesnej w ujęciu porównawczym. Na warsztat bierzemy Polskę i Rosję, a do rozmowy zaprosiliśmy osoby, które krajobraz sztuk wizualnych tworzą aktywnie od lat. Dwie kuratorki, Natalia Gonczarowa (Państwowe Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie) i Ewa Gorządek (Centrum Sztuki Współczesnej U-Jazdowski), przedstawią perspektywę Moskwy i Warszawy. Chcemy zastanowić się nad tym jakie tematy były poruszane przez artystów polskich i rosyjskich w podobnym czasie i podobnych społeczno-politycznych warunkach. Za punkt wyjścia weźmiemy okres przełomu lat 80. i 90. Porozmawiamy o tym w jakiej sytuacji znaleźli się artyści po upadku żelaznej kurtyny? Czy charakterystyczne dla sztuk wizualnych lat 90. w Polsce odejście od tematów politycznych i bieżących na rzecz cielesności w wymiarze biologicznym i kulturowym miało miejsce również w Rosji?

Czy tematyka nowych mediów, kapitalizmu i rosnącego konsumpcjonizmu była tak samo ważna za naszą wschodnią granicą? Jak artyści odnosili się do kulturowych i społecznych tematów tabu? Czy relacja z Kościołem jako instytucją czy szerzej z religią znajdowały odbicie w ich twórczości? Nasze prelegentki chcemy zapytać także o to jak dziś odbierana jest sztuka współczesna? Na ile Polacy i Rosjanie się nią interesują, jak reagują na powszechnie używane przez artystów strategie subwersyjne i czy podobnie jak w Polsce, w Rosji również wystawa może stać się obiektem szerokiej społecznej dyskusji wywołującej często skrajne emocje?

 

NOTKI O UCZESTNIKACH

Natalia Gonczarowa (Natalia Goncharova) – historyczka sztuki, kuratorka wystaw sztuki współczesnej, zastępczyni dyrektora Wydziału Programów Artystycznych w Państwowym Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie (http://www.ncca.ru/), badaczka sztuki performansu w Polsce i w Rosji, obecnie stypendystka Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Ewa Gorządek – historyczka sztuki, szefowa Działu Sztuk Wizualnych, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, gdzie pracuje od 1985 r. Kuratorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych artystów polskich oraz zagranicznych. Krytyk sztuki (Obieg, Magazyn Sztuki, Exit), autorka tekstów do katalogów, not biograficznych do Słownika Malarzy Polskich (Arkady) oraz biogramów do portalu Culture.pl.

Iwo Zmyślony – filozof i teoretyk sztuki, metodolog procesów projektowych, antropolog designu. Autor kilkunastu publikacji naukowych i przeszło stu esejów, wywiadów i recenzji. Studiował filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Albert-Ludwigs-Universität Freiburg i Katholieke Universiteit Leuven. Doktoryzował się na podstawie pracy o kreatywności w nauce oraz pozadyskursywnych wymiarach poznania i wiedzy (tacit knowledge). Absolwent Akademii Innowatorów Społecznych Ashoka Innovators for the Public oraz programu studiów samorządowych Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Stypendysta programów GFPS, DAAD, MNiSW, NCN i Młoda Polska. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, School of Form SWPS, Viamoda School of Fashion, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Akademii Sztuki w Szczecinie. Publikował m.in. w „Dwutygodniku”, „Obiegu” i „Kulturze Liberalnej”. Współpracuje z „Tygodnikiem Kulturalnym” TVP Kultura.

Data: 17 kwietnia 2019 (środa) godz. 18:00
Język: polski i rosyjski (tłumaczenie symultaniczne)
Miejsce: Marzyciele i Rzemieślnicy (Dom Braci Jabłkowskich), III piętro, ul. Bracka 25, Warszawa
RSVP: kolakowska@cprdip.pl

CPRDiP

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.