Przejdź do treści
BLISKI NAM ŚWIAT | Rzym – miasto wiecznej fascynacji
Data/Czas: 25/11/2021 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Dom Spotkań z Historią: „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” — o stolicy Włoch mówi się tak nie bez powodu. Chociaż współcześnie obserwujemy spadek zainteresowania tym miastem, to wciąż fascynuje ono kolejne pokolenia twórców i twórczyń, także polskich. Jedną z takich osób jest Piotr Kępiński, którego książka „Szczury z via Veneto” niedawno ukazała się w Polsce. Jak pisze, czas w Rzymie i całych Włoszech się zatrzymał. Trudno się z tym nie zgodzić, kiedy wędruje się ulicami, których historia sięga kilkaset lat wstecz.


W kolejnym spotkaniu z cyklu „Bliski nam świat” Paweł Średziński porozmawia z Piotrem Kępińskim — poetą, krytykiem literackim i eseistą, a także mieszkańcem stolicy Włoch — o mieście z perspektywy, której nie dostrzega przybysz zatrzymujący się w Wiecznym Mieście na chwilę.

 

Piotr Kępiński — poeta, krytyk literacki i eseista. Pracował między innymi jako zastępca redaktora naczelnego w „Czasie Kultury” oraz szef działu kultura w „Dzienniku” i „Newsweeku”. Obecnie współpracuje z „Twórczością” oraz „Plusem Minusem” i sobotnim wydaniem „Rzeczpospolitej”. Jest autorem wielu książek poetyckich i eseistycznych, takich jak „Po Rzymie” (2019), „Szczury z via Veneto” (2020) i tomu wierszy „Nieoczy” (2020). Od 2007 do 2016 roku był jurorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, a od 2017 do 2019 roku zasiadał w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Mieszka w Rzymie.

Spotkanie poprowadzi Paweł Średziński — twórca cyklu „Bliski nam świat”. Miłośnik przyrody, dziennikarz i historyk. Jest autorem i współautorem licznych publikacji, między innymi „Afryka w Warszawie. Dzieje afrykańskiej diaspory nad Wisłą” (2010), „I have a dream: słowa zburzyły mury” (2014) czy „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma” (2020)”. Laureat plebiscytu „Stołka Roku” Gazety Wyborczej. Publikował i publikuje na łamach „Więzi”, „OKO.press”, „Dzikiego życia” czy „Nowej Konfederacji”. Jest współzałożycielem Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktorem serwisu Afryka.org.

Bliski nam świat to cykl spotkań poświęcony historii, która dzieje się współcześnie w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Afryce Północnej. Zaproszone osoby, znani dziennikarze, reportażystki i eksperci przybliżają genezę wydarzeń i opowiadają mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów.

 

Dom Spotkań z Historią

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.