Przejdź do treści
BLISKI NAM ŚWIAT | Białoruś po polsku 16.06
Data/Czas: 16/06/2022 - 25/08/2022 | 18:00-19:00
Lokalizacja: | |

Dom Spotkań z Historią i Bliski nam świat: W czerwcowym odcinku cyklu „Bliski nam świat” gościem Pawła Średzińskiego będzie Tomasz Sulima – dziennikarz, etnograf, działacz białoruskiej mniejszości i radny w Bielsku Podlaskim. Opowie o życiu społeczności, dla której polską ojczyzną od wieków jest Białostocczyzna. Mimo że w białoruskich wsiach zostają głównie starsi mieszkańcy i mieszkanki, przez co te miejsca mogą wydawać się porzucone, to wśród młodego pokolenia pojawiają się aktywnie działające osoby, które dbają o umacnianie tożsamości swojego narodu.


Kim są polscy Białorusini i Białorusinki w XXI wieku? Jakie mają oczekiwania i jak wygląda ich codzienność? Jak postrzegają to, co dzieje się w Białorusi pod rządami Aleksandra Łukaszenki? Jak reagują na kryzys przygraniczny, który sprawi, że między państwami powstanie mur? Jaki wpływ na Białoruś ma wojna w Ukrainie? Dlaczego białoruskie ochotniczki i ochotnicy, którzy walczą po stronie Ukrainy, przysięgają na Tadeusza Kościuszkę?

W lipcu i sierpniu proponujemy Wam wirtualną podróż na wschodnie pogranicze. W wakacyjnym czasie – czekają was aż cztery odcinki cyklu! Dokąd się wybierzemy? PROGRAM
Emisja na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią oraz Facebooku Bliski nam świat.

„𝐁𝐥𝐢𝐬𝐤𝐢 𝐧𝐚𝐦 ś𝐰𝐢𝐚𝐭” to cykl spotkań poświęcony historii, która dzieje się współcześnie w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Afryce Północnej. Zaproszone osoby, znani dziennikarze, reportażystki i eksperci przybliżają genezę wydarzeń i opowiadają mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów.

Dom Spotkań z Historią

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.